Antagningspoäng Socialrätt 2026
Alla lärosäten som ger Socialrätt sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Socialrätt HT 2026?
- Sökande
- 2 488
- +29 % mot HT 2025
- Antagna
- 120
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 20,7
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 1
- 1 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås Ortsoberoende · Distans · 25 % studietakt · blandad tid | 20,10 | 20,79 | 0,95 | 2 488 | 20,7 | +0,68 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås Ortsoberoende · Distans · 25 % studietakt · blandad tid | 18,91 | 19,50 | 0,80 | 1 767 | 14,7 | −0,49 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · halvfart · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs | – | – | – | 69 | 5,3 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 20,10 | 20,10 | 20,10 | 18,91 | 18,91 | 18,91 |
| 2025 | 19,42 | 19,42 | 19,42 | 19,40 | 19,40 | 19,40 |
| 2024 | 19,17 | 19,17 | 19,17 | 19,20 | 19,20 | 19,20 |
| 2023 | 19,14 | 19,14 | 19,14 | 16,34 | 17,88 | 19,42 |
| 2022 | 19,20 | 19,20 | 19,20 | 16,79 | 18,23 | 19,67 |
| 2021 | 16,43 | 17,94 | 19,45 | 17,14 | 18,49 | 19,84 |
| 2020 | 15,99 | 17,86 | 19,74 | 16,68 | 18,47 | 20,25 |
| 2019 | 16,09 | 17,37 | 18,65 | 16,61 | 17,92 | 19,22 |
| 2018 | 16,40 | 17,99 | 19,58 | 18,75 | 18,75 | 18,75 |
| 2017 | 14,65 | 14,65 | 14,65 | 17,66 | 17,66 | 17,66 |
| 2016 | 16,28 | 16,28 | 16,28 | 16,68 | 16,68 | 16,68 |
| 2015 | 19,20 | 19,20 | 19,20 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2014 | 18,20 | 18,20 | 18,20 | 11,45 | 12,08 | 12,70 |
| 2013 | 17,00 | 17,00 | 17,00 | – | – | – |
| 2012 | 18,31 | 18,31 | 18,31 | 16,20 | 16,20 | 16,20 |
| 2011 | 17,97 | 17,97 | 17,97 | 15,80 | 15,80 | 15,80 |
| 2010 | 16,92 | 16,92 | 16,92 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,95 | 0,95 | 0,95 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2025 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2024 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2023 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,40 | 0,60 | 0,80 |
| 2022 | 0,85 | 0,85 | 0,85 | 0,55 | 0,75 | 0,95 |
| 2021 | 0,45 | 0,68 | 0,90 | 0,55 | 0,83 | 1,10 |
| 2020 | 0,30 | 0,57 | 0,85 | 0,30 | 0,68 | 1,05 |
| 2019 | 0,20 | 0,48 | 0,75 | 0,50 | 0,70 | 0,90 |
| 2018 | 0,55 | 0,73 | 0,90 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2017 | 0,45 | 0,45 | 0,45 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2016 | 0,40 | 0,40 | 0,40 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2015 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2014 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | – | – | – |
| 2013 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | – | – | – |
| 2012 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | – | – | – |
| 2011 | 0,10 | 0,10 | 0,10 | – | – | – |
| 2010 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Socialrätt?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan i Borås (Ortsoberoende): 20,10 i urvalsgruppen BI och 0,95 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Socialrätt?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,95 beroende på lärosäte, med medianen 0,95. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Socialrätt HT 2026?
2 488 sökte kursen vid 1 lärosäten och 120 antogs, alltså ungefär 20,7 sökande per plats. 807 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Socialrätt ökat?
Medianen för BI steg med 0,68 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +29 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.