Vad krävdes för att komma in på Arbetsrätt II HT 2026?

BImedian 19,90 av max 22,5 · HT 2026 +0,16 mot HT 2025
HPmedian 0,80 av max 2 · HT 2026 +0,10 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 4 utbildningar vid 4 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 092
+81,7 % mot HT 2025
Antagna
259
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
4,2
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
4
4 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Arbetsrätt II HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Högskolan i Borås Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid 19,9019,640,806296,3+0,16
Högskolan Väst Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid · Urval Högskolepoäng (HPGR): 165 –––4044,0–
Högskolan i Gävle Gävle · Urval KP: Alla antogs –––571,0–
Uppsala universitet Uppsala · Urval KPEM: Alla antogs –––2––

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Arbetsrätt II VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte SökandePer plats
Högskolan Väst Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid · Urval Högskolepoäng (HPGR): 112,5 3272,5
Uppsala universitet Uppsala · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 0–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1214161820200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,15, lägst 17,15, högst 17,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 15,38, lägst 15,38, högst 15,38 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 16,61, lägst 16,61, högst 16,61 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 18,29, lägst 18,29, högst 18,29 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,20, lägst 19,20, högst 19,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 19,29, lägst 19,29, högst 19,29 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,40, lägst 17,40, högst 17,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,24, lägst 17,24, högst 17,24 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,60, lägst 17,60, högst 17,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 12,85, lägst 12,85, högst 12,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,40, lägst 19,40, högst 19,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 19,74, lägst 19,74, högst 19,74 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 19,90, lägst 19,90, högst 19,90 (1 lärosäten med poänggräns)19,90

Vårtermin (VT)

1214161820200820122016202020242026VT 2011: median BI 17,19, lägst 17,19, högst 17,19 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 19,00, lägst 17,30, högst 19,20 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 18,81, lägst 18,13, högst 19,48 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 16,14, lägst 16,14, högst 16,14 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 16,51, lägst 16,51, högst 16,51 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 13,88, lägst 13,88, högst 13,88 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 17,23, lägst 15,70, högst 18,75 (2 lärosäten med poänggräns)17,23
Visa som tabell
Arbetsrätt II: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202619,9019,9019,90–––
202519,7419,7419,7415,7017,2318,75
202419,4019,4019,4013,8813,8813,88
202312,8512,8512,85–––
2022–––16,5116,5116,51
202117,6017,6017,6016,1416,1416,14
202017,2417,2417,24–––
2019––––––
201817,4017,4017,40–––
2017––––––
2016––––––
201519,2919,2919,2918,1318,8119,48
201419,2019,2019,2017,3019,0019,20
201318,2918,2918,29–––
201216,6116,6116,61–––
201115,3815,3815,3817,1917,1917,19
201017,1517,1517,15–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,40,60,81,01,2200820122016202020242026HT 2010: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)0,80

Vårtermin (VT)

0,40,60,81,01,2200820122016202020242026VT 2010: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2011: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 0,80, lägst 0,40, högst 0,95 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 1,02, lägst 0,95, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,53, lägst 0,50, högst 0,55 (2 lärosäten med poänggräns)0,53
Visa som tabell
Arbetsrätt II: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,800,800,80–––
20250,700,700,700,500,530,55
20240,850,850,85–––
2023––––––
2022–––0,600,600,60
20210,800,800,800,600,600,60
20200,850,850,85–––
2019––––––
20180,800,800,80–––
2017––––––
2016––––––
20151,001,001,000,951,021,10
20140,800,800,800,400,800,95
20130,600,600,60–––
2012––––––
2011–––1,001,001,00
20100,900,900,900,900,900,90
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Arbetsrätt II?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan i Borås (Ortsoberoende): 19,90 i urvalsgruppen BI och 0,80 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Arbetsrätt II?

HT 2026 låg HP-gränsen på 0,80 beroende på lärosäte, med medianen 0,80. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Arbetsrätt II HT 2026?

1 092 sökte kursen vid 4 lärosäten och 259 antogs, alltså ungefär 4,2 sökande per plats. 155 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Arbetsrätt II ökat?

Medianen för BI steg med 0,16 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +81,7 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom juridik och rättsvetenskap

Visa alla