Antagningspoäng Beskattningsrätt 2026
Alla lärosäten som ger Beskattningsrätt sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Beskattningsrätt HT 2026?
BImedian Alla behöriga antogs
HPmedian Alla behöriga antogs
Källa: UHR, urval 2, 6 utbildningar vid 6 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
- Sökande
- 406
- +43 % mot HT 2025
- Antagna
- 215
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 1,9
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 6
- 6 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 92 | 4,0 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | Inget urval | – | Inget urval | 112 | 1,0 |
| Södertörns högskola Huddinge · Urval Högskolepoäng (HPGR): 165 | – | – | – | 118 | 8,4 |
| Högskolan Dalarna Borlänge · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 44 | 1,0 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs | – | – | – | 34 | 1,5 |
| Sveriges lantbruksuniversitet Uppsala · Urval AP2: Alla antogs | – | – | – | 6 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,85 | 17,60 | 1,05 | 99 | 4,0 | +0,62 |
| Örebro universitet Örebro · Urval KP: Alla antogs | – | – | – | 89 | 1,1 | – |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Urval AM: Alla antogs | – | – | – | 21 | 1,8 | – |
| Sveriges lantbruksuniversitet Uppsala · Urval AP2: Alla antogs | – | – | – | 10 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | 18,85 | 18,85 | 18,85 |
| 2025 | – | – | – | 18,23 | 18,23 | 18,23 |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | – | – | – | 18,30 | 18,30 | 18,30 |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | 14,20 | 14,20 | 14,20 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | 15,99 | 15,99 | 15,99 | – | – | – |
| 2016 | 18,44 | 18,44 | 18,44 | 18,20 | 18,20 | 18,20 |
| 2015 | 20,90 | 20,90 | 20,90 | 20,70 | 20,70 | 20,70 |
| 2014 | – | – | – | 19,20 | 19,20 | 19,20 |
| 2013 | – | – | – | 15,60 | 15,60 | 15,60 |
| 2012 | 14,40 | 15,82 | 17,23 | – | – | – |
| 2011 | 17,01 | 17,01 | 17,01 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2025 | – | – | – | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | – | – | – | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | – | – | – |
| 2016 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2015 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2014 | – | – | – | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2013 | – | – | – | – | – | – |
| 2012 | 0,70 | 0,80 | 0,90 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det lättast att komma in på Beskattningsrätt?
Vid Uppsala universitet (Uppsala) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Hur många sökte Beskattningsrätt HT 2026?
406 sökte kursen vid 6 lärosäten och 215 antogs, alltså ungefär 1,9 sökande per plats. 52 hade det som förstahandsval.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.
Fler kurser inom juridik och rättsvetenskap
Visa alla Juridisk översiktskurs BI median20,16 HP median1,00 BI spann17,84–20,36 Arbetsrätt BI median20,20 HP median0,93 BI spann19,80–20,61 Socialrätt BI median20,10 HP median0,95 Juridisk introduktionskurs BI median17,82 HP median0,83 BI spann16,46–19,17 Offentlig upphandling BI median18,21 HP median0,63 BI spann18,05–18,37 Förvaltningsrätt BI median18,40 HP median0,70