Vad krävdes för att komma in på Franska: Grundkurs HT 2026?

BImedian 21,18 lägst–högst 21,01–21,35 −0,49 mot HT 2025
HPmedian 1,40 lägst–högst 1,25–1,55 −0,05 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 6 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
931
+8,9 % mot HT 2025
Antagna
202
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
4,6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
6 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Franska: Grundkurs HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Göteborgs universitet Frankrike 21,3521,771,251747,0−0,32
Lunds universitet Lund · halvfart 21,0122,501,55744,9–
Göteborgs universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid Alla antogsAlla antogsAlla antogs2502,8–
Göteborgs universitet Ortsoberoende · Distans · blandad tid Alla antogsAlla antogsAlla antogs2445,8–
Lunds universitet Lund Alla antogsAlla antogsAlla antogs1126,2–
Göteborgs universitet Göteborg Alla antogsAlla antogsAlla antogs776,4–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Franska: Grundkurs VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Göteborgs universitet Ortsoberoende · Distans · blandad tid Alla antogsAlla antogsAlla antogs2545,9
Göteborgs universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid Alla antogsAlla antogsAlla antogs1453,5
Göteborgs universitet Göteborg Alla antogsAlla antogsAlla antogs705,8
Lunds universitet Lund · halvfart · Urval PG: Alla antogs –––683,6
Lunds universitet Lund · Urval PG: Alla antogs –––653,6

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

16182022200820122016202020242026HT 2013: median BI 18,70, lägst 18,70, högst 18,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 20,10, lägst 19,96, högst 21,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 20,44, lägst 20,44, högst 20,44 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 20,36, lägst 19,20, högst 21,51 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 20,94, lägst 20,94, högst 20,94 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,98, lägst 17,44, högst 20,52 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 21,05, lägst 20,94, högst 21,15 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 20,71, lägst 20,52, högst 20,89 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,91, lägst 19,03, högst 20,78 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 21,67, lägst 21,67, högst 21,67 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 21,18, lägst 21,01, högst 21,35 (2 lärosäten med poänggräns)21,18

Vårtermin (VT)

16182022200820122016202020242026VT 2015: median BI 22,00, lägst 22,00, högst 22,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 18,71, lägst 18,71, högst 18,71 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 20,90, lägst 20,90, högst 20,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 19,10, lägst 19,10, högst 19,10 (1 lärosäten med poänggräns)19,10
Visa som tabell
Franska: Grundkurs: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202621,0121,1821,35–––
202521,6721,6721,67–––
202419,0319,9120,78–––
202320,5220,7120,89–––
202220,9421,0521,15–––
2021––––––
202017,4418,9820,5219,1019,1019,10
201920,9420,9420,94–––
201819,2020,3621,5120,9020,9020,90
201720,4420,4420,44–––
2016–––18,7118,7118,71
201519,9620,1021,2022,0022,0022,00
2014––––––
201318,7018,7018,70–––
2012––––––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,52,0200820122016202020242026HT 2013: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,00, lägst 0,40, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,40, lägst 1,40, högst 1,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,27, lägst 1,20, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,00, lägst 0,80, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,20, lägst 1,15, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,45, lägst 1,45, högst 1,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,40, lägst 1,25, högst 1,55 (2 lärosäten med poänggräns)1,40

Vårtermin (VT)

0,00,51,01,52,0200820122016202020242026VT 2015: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)1,05
Visa som tabell
Franska: Grundkurs: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20261,251,401,55–––
20251,451,451,45–––
20241,151,201,25–––
20230,801,001,20–––
20221,201,271,35–––
2021––––––
2020––––––
20190,600,600,60–––
20181,401,401,401,051,051,05
20171,101,101,10–––
2016–––0,650,650,65
20150,401,001,200,850,850,85
2014––––––
20130,700,700,70–––
2012––––––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Franska: Grundkurs?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Göteborgs universitet (Frankrike): 21,35 i urvalsgruppen BI och 1,25 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Franska: Grundkurs?

Vid Göteborgs universitet (Ortsoberoende) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Franska: Grundkurs?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,25–1,55 beroende på lärosäte, med medianen 1,40. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Franska: Grundkurs HT 2026?

931 sökte kursen vid 2 lärosäten och 202 antogs, alltså ungefär 4,6 sökande per plats. 204 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Franska: Grundkurs ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,49 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +8,9 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom franska

Visa alla