Vad krävdes för att komma in på Franska: Förberedande kurs I HT 2026?

BImedian 20,20 av max 22,5 · HT 2026 −0,07 mot HT 2025
HPmedian 1,00 av max 2 · HT 2026 −0,13 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 1 utbildningar vid 1 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
762
−35,4 % mot HT 2025
Antagna
160
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
4,8
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
1
1 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Franska: Förberedande kurs I HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Stockholms universitet Franska, förberedande kurs I · Ortsoberoende · Distans · halvfart · kvällstid 20,2020,301,007624,8−0,69

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Franska: Förberedande kurs I VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Stockholms universitet Franska, förberedande kurs I · Ortsoberoende · Distans · halvfart · kvällstid 20,5720,551,156616,1+0,37
Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans · 25 % studietakt · blandad tid 20,2019,810,804966,2+2,40

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1618202220082016202020242026HT 2010: median BI 20,30, lägst 20,30, högst 20,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 21,62, lägst 21,62, högst 21,62 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 21,20, lägst 21,20, högst 21,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 20,90, lägst 20,90, högst 20,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 20,78, lägst 20,78, högst 20,78 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 20,50, lägst 20,50, högst 20,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 20,77, lägst 20,70, högst 20,83 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,80, lägst 17,20, högst 20,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 19,37, lägst 17,76, högst 20,98 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,20, lägst 17,46, högst 20,94 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 20,27, lägst 19,65, högst 20,89 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 20,20, lägst 20,20, högst 20,20 (1 lärosäten med poänggräns)20,20

Vårtermin (VT)

1618202220082016202020242026VT 2011: median BI 20,54, lägst 20,54, högst 20,54 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 20,95, lägst 20,95, högst 20,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 20,23, lägst 20,23, högst 20,23 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 20,10, lägst 20,10, högst 20,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 18,70, lägst 18,70, högst 18,70 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 19,26, lägst 17,91, högst 20,61 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 18,88, lägst 18,15, högst 19,60 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 19,27, lägst 18,13, högst 20,42 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 19,00, lägst 17,80, högst 20,20 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 20,38, lägst 20,20, högst 20,57 (2 lärosäten med poänggräns)20,38
Visa som tabell
Franska: Förberedande kurs I: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202620,2020,2020,2020,2020,3820,57
202519,6520,2720,8917,8019,0020,20
202417,4619,2020,9418,1319,2720,42
202317,7619,3720,9818,1518,8819,60
202217,2018,8020,4017,9119,2620,61
202120,7020,7720,8318,7018,7018,70
202020,0020,0020,0020,1020,1020,10
201920,5020,5020,5020,0020,0020,00
201820,7820,7820,7820,2320,2320,23
201720,9020,9020,9020,9520,9520,95
201621,2021,2021,20–––
201121,6221,6221,6220,5420,5420,54
201020,3020,3020,30–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,500,751,001,251,501,7520082016202020242026HT 2009: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,60, lägst 1,60, högst 1,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,20, lägst 1,10, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,13, lägst 1,10, högst 1,15 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)1,00

Vårtermin (VT)

0,500,751,001,251,501,7520082016202020242026VT 2011: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,98, lägst 0,75, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 0,95, lägst 0,80, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median HP 0,83, lägst 0,60, högst 1,05 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 0,98, lägst 0,80, högst 1,15 (2 lärosäten med poänggräns)0,98
Visa som tabell
Franska: Förberedande kurs I: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20261,001,001,000,800,981,15
20251,101,131,151,051,051,05
20241,201,201,200,600,831,05
20231,251,251,250,800,951,10
20221,201,201,200,750,981,20
20211,101,201,300,700,700,70
20200,850,850,850,950,950,95
20190,950,950,951,051,051,05
20181,301,301,301,201,201,20
20171,351,351,351,351,351,35
20161,251,251,25–––
20111,601,601,601,301,301,30
20101,201,201,20–––
20091,201,201,20–––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Franska: Förberedande kurs I?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Stockholms universitet (Ortsoberoende): 20,20 i urvalsgruppen BI och 1,00 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Franska: Förberedande kurs I?

HT 2026 låg HP-gränsen på 1,00 beroende på lärosäte, med medianen 1,00. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Franska: Förberedande kurs I HT 2026?

762 sökte kursen vid 1 lärosäten och 160 antogs, alltså ungefär 4,8 sökande per plats. 223 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Franska: Förberedande kurs I ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,07 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −35,4 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom franska

Visa alla