Franska: Förberedande kurs I
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HDA-V3PR2
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 496
- 114 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 245
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,4 | 20,2 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20 | 19,81 | −0,19 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | 18,70 | 19,67 |
| HT 2021 | 20,70 | 21,01 |
| VT 2022 | 17,91 | 18,56 |
| HT 2022 | 17,20 | 18,10 |
| VT 2023 | 18,15 | 18,52 |
| HT 2023 | 17,76 | 18,40 |
| VT 2024 | 18,13 | 17,50 |
| HT 2024 | 17,46 | 17,96 |
| VT 2025 | 17,80 | 18,75 |
| HT 2025 | 19,65 | 19,83 |
| VT 2026 | 20,20 | 19,81 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,80 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 335 | 80 |
| HT 2021 | 281 | 58 |
| VT 2022 | 259 | 52 |
| HT 2022 | 215 | 38 |
| VT 2023 | 266 | 62 |
| HT 2023 | 243 | 59 |
| VT 2024 | 225 | 72 |
| HT 2024 | 289 | 67 |
| VT 2025 | 255 | 69 |
| HT 2025 | 495 | 102 |
| VT 2026 | 496 | 114 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Franska, förberedande kurs I · Ortsoberoende · Distans · 50 % | 20,57 | 1,15 | 6,1 | 661 |
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans · 25 % · Du tittar på den här | 20,20 | 0,80 | 6,2 | 496 |
Om kursen
Kursen omfattar hörövningar, enkel textläsning, arbete med uttal och ordförråd och varierade muntliga och skriftliga övningar. Grammatikstudier ingår, detta både för att utveckla språkfärdigheten och för att utveckla förmågan att reflektera över och analysera språkets struktur. Studenterna introduceras också till olika språkinlärningsteorier, vilket främjar en reflektion över inlärningsprocessen.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Fler kurser i Franska vid Högskolan Dalarna
- Franska I: Muntlig språkfärdighetBI21,20HP1,10Sökande/plats9,5
- Franska: Skriftlig språkfärdighet IBI20,06HPAlla antogsSökande/plats4,9
- Franska I: Kultur och samhälleBI20,00HPAlla antogsSökande/plats5,0
- Franska II: Muntlig franskaBI–HP–Sökande/plats5,4
- Franska: Förberedande kurs IIBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Franskspråkig litteratur I: Från 1900 till idagBI17,19HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Franska: Förberedande kurs IIIBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,7
- Franska: Skriftlig språkfärdighet IIBI–HP–Sökande/plats1,7
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HDA-V3PR2
HDA-V3PR2 · nationell antagning
496 sökande, 114 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,4 | 57 | 20,2 | 46 | 195 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 8 | 19,81 | 6 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 34 | 0,80 | 27 | 29 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 25 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
Vanliga frågor om Franska: Förberedande kurs I
Vad krävdes för att komma in på Franska: Förberedande kurs I vid Högskolan Dalarna VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,2, HP 0,80 och BII 19,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Franska: Förberedande kurs I vid Högskolan Dalarna?
VT 2026 sökte 496 personer, varav 114 i första hand. 80 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Franska: Förberedande kurs I vid Högskolan Dalarna?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,2 VT 2026 mot 17,8 VT 2025. Sökande: 496 mot 255.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Franska: Förberedande kurs I mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor78 %(389)
- Män22 %(107)
- 24 år eller yngre13 %65
- 25–34 år34 %169
- 35 år eller äldre53 %262
Anmälningskod HDA-V3PR2. Källa: UHR.