Antagningspoäng Linjär algebra 2026
Alla lärosäten som ger Linjär algebra sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Linjär algebra HT 2026?
- Sökande
- 624
- +41,5 % mot HT 2025
- Antagna
- 349
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 1,8
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 9
- 10 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö · Distans · halvfart | 18,85 | 19,52 | 1,20 | 151 | 3,8 | +0,10 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans · halvfart | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 137 | 1,5 | – |
| Sveriges lantbruksuniversitet Uppsala · 33 % studietakt | Alla antogs | Inget urval | Alla antogs | 15 | – | – |
| Blekinge tekniska högskola Karlskrona · 40 % studietakt | Alla antogs | – | Inget urval | 3 | – | – |
| Umeå universitet Umeå · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 116 | 1,2 | – |
| Göteborgs universitet Göteborg · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 62 | 4,8 | – |
| Mälardalens universitet Västerås · halvfart · Urval AK: Alla antogs | – | – | – | 54 | 1,2 | – |
| Linköpings universitet Linköping · 25 % studietakt · Urval PGA: Alla antogs | – | – | – | 40 | 2,5 | – |
| Umeå universitet Umeå · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 32 | 1,2 | – |
| Örebro universitet Örebro · halvfart · Urval KP: Alla antogs | – | – | – | 14 | – | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans · halvfart | 19,38 | 18,96 | 1,40 | 263 | 5,3 | +1,28 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans · 25 % studietakt | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 116 | 0,9 | – |
| Högskolan i Gävle Gävle · halvfart | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 56 | 1,0 | – |
| Malmö universitet Malmö · halvfart | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 22 | 1,2 | – |
| Karlstads universitet Karlstad · halvfart · Urval Akademiska poäng (AP): Alla antogs | – | – | – | 256 | 1,2 | – |
| Umeå universitet Umeå · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 201 | 1,3 | – |
| Umeå universitet Umeå · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 150 | 1,1 | – |
| Linköpings universitet Linköping · 25 % studietakt · Urval PGA: Alla antogs | – | – | – | 51 | 2,3 | – |
| Umeå universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 50 | 1,4 | – |
| Linnéuniversitetet Växjö · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 47 | 1,0 | – |
| Högskolan Dalarna Borlänge · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 13 | 1,0 | – |
| Karlstads universitet Karlstad · halvfart · Urval PR: Alla antogs | – | – | – | 6 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 18,85 | 18,85 | 18,85 | 19,38 | 19,38 | 19,38 |
| 2025 | 18,75 | 18,75 | 18,75 | 18,10 | 18,10 | 18,10 |
| 2024 | 18,75 | 18,75 | 18,75 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | – | – | – | – | – | – |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | 15,85 | 15,85 | 15,85 | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | – | – | – | 21,53 | 21,53 | 21,53 |
| 2013 | 18,10 | 18,10 | 18,10 | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2025 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2024 | 1,15 | 1,15 | 1,15 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | – | – | – | – | – | – |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | – | – | – | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2013 | – | – | – | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Linjär algebra?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Linnéuniversitetet (Växjö): 18,85 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Linjär algebra?
Vid Högskolan i Gävle (Gävle) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Linjär algebra?
HT 2026 låg HP-gränsen på 1,20 beroende på lärosäte, med medianen 1,20. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Linjär algebra HT 2026?
624 sökte kursen vid 9 lärosäten och 349 antogs, alltså ungefär 1,8 sökande per plats. 131 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Linjär algebra ökat?
Medianen för BI steg med 0,10 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +41,5 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.