Vad krävdes för att komma in på Tyska, nybörjarkurs 1 HT 2026?

BImedian 19,34 lägst–högst 18,10–20,57 +0,55 mot HT 2025
HPmedian 0,75 lägst–högst 0,30–1,20 −0,70 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
504
+13,8 % mot HT 2025
Antagna
140
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
3,6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tyska, nybörjarkurs 1 HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Tyska: Nybörjarkurs 1 · Lund · halvfart 20,57Inget urval1,201447,2+0,57
Göteborgs universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid 18,1018,750,303603,0+0,53

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tyska, nybörjarkurs 1 VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Tyska: Nybörjarkurs 1 · Lund · halvfart 21,66Inget urval1,20834,6+2,60
Göteborgs universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid 17,5515,97Alla antogs3893,2–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

141618202224200820122016202020242026HT 2018: median BI 20,89, lägst 20,89, högst 20,89 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 21,10, lägst 21,10, högst 21,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 20,85, lägst 20,85, högst 20,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 15,52, lägst 15,52, högst 15,52 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 19,70, lägst 19,70, högst 19,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,89, lägst 19,89, högst 19,89 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,79, lägst 17,57, högst 20,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 19,34, lägst 18,10, högst 20,57 (2 lärosäten med poänggräns)19,34

Vårtermin (VT)

141618202224200820122016202020242026VT 2011: median BI 19,74, lägst 19,74, högst 19,74 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median BI 20,53, lägst 20,53, högst 20,53 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median BI 21,35, lägst 21,35, högst 21,35 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 20,30, lägst 20,30, högst 20,30 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 22,08, lägst 22,08, högst 22,08 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 21,80, lägst 21,80, högst 21,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 19,74, lägst 19,74, högst 19,74 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 18,00, lägst 18,00, högst 18,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 19,05, lägst 19,05, högst 19,05 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 17,76, lägst 17,76, högst 17,76 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 17,45, lägst 14,26, högst 20,63 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 19,54, lägst 18,20, högst 20,88 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 19,06, lägst 19,06, högst 19,06 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 19,61, lägst 17,55, högst 21,66 (2 lärosäten med poänggräns)19,61
Visa som tabell
Tyska, nybörjarkurs 1: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202618,1019,3420,5717,5519,6121,66
202517,5718,7920,0019,0619,0619,06
202419,8919,8919,8918,2019,5420,88
202319,7019,7019,7014,2617,4520,63
202215,5215,5215,5217,7617,7617,76
202120,8520,8520,85–––
202021,1021,1021,1019,0519,0519,05
2019–––18,0018,0018,00
201820,8920,8920,8919,7419,7419,74
2017–––21,8021,8021,80
2016–––22,0822,0822,08
2015–––20,3020,3020,30
2014–––20,0020,0020,00
2013–––21,3521,3521,35
2012–––20,5320,5320,53
2011–––19,7419,7419,74
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026HT 2018: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,45, lägst 1,45, högst 1,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,75, lägst 0,30, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)0,75

Vårtermin (VT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026VT 2010: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2011: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 1,45, lägst 1,45, högst 1,45 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)1,20
Visa som tabell
Tyska, nybörjarkurs 1: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,300,751,201,201,201,20
20251,451,451,450,950,950,95
2024––––––
20230,650,650,651,251,251,25
2022––––––
20211,251,251,25–––
20201,301,301,300,600,600,60
2019–––0,700,700,70
20181,151,151,151,001,001,00
2017–––1,451,451,45
2016–––0,950,950,95
2015–––1,001,001,00
2014–––0,950,950,95
2013––––––
2012–––1,101,101,10
2011–––0,800,800,80
2010–––1,101,101,10
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Tyska, nybörjarkurs 1?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 20,57 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Tyska, nybörjarkurs 1?

HT 2026 var gränsen lägst vid Göteborgs universitet (Ortsoberoende): 18,10 i BI och 0,30 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Tyska, nybörjarkurs 1?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,30–1,20 beroende på lärosäte, med medianen 0,75. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Tyska, nybörjarkurs 1 HT 2026?

504 sökte kursen vid 2 lärosäten och 140 antogs, alltså ungefär 3,6 sökande per plats. 94 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Tyska, nybörjarkurs 1 ökat?

Medianen för BI steg med 0,55 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +13,8 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom tyska

Visa alla