Vad krävdes för att komma in på Tyska, nybörjarkurs I HT 2026?

BImedian 19,40 lägst–högst 19,29–20,80 +0,96 mot HT 2025
HPmedian 1,00 lägst–högst 0,55–1,05 +0,55 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 3 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 018
+33,1 % mot HT 2025
Antagna
238
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
4,3
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tyska, nybörjarkurs I HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Linnéuniversitetet Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2) · Ortsoberoende · Distans · halvfart 20,8020,981,054448,1+2,36
Stockholms universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · kvällstid 19,4019,710,554313,0–
Stockholms universitet Stockholm · halvfart · kvällstid 19,2920,161,001433,7–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tyska, nybörjarkurs I VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Stockholms universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · kvällstid 14,2213,14Alla antogs4712,2

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2012: median BI 16,39, lägst 16,39, högst 16,39 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 19,08, lägst 19,08, högst 19,08 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 16,49, lägst 14,02, högst 18,96 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 11,88, lägst 11,88, högst 11,88 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,11, lägst 15,11, högst 15,11 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 19,31, lägst 19,31, högst 19,31 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 20,10, lägst 20,10, högst 20,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 21,09, lägst 21,09, högst 21,09 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,92, lägst 18,92, högst 18,92 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,21, lägst 19,21, högst 19,21 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,44, lägst 18,44, högst 18,44 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 19,40, lägst 19,29, högst 20,80 (3 lärosäten med poänggräns)19,40

Vårtermin (VT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026VT 2013: median BI 18,75, lägst 18,75, högst 18,75 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 19,26, lägst 19,26, högst 19,26 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 20,68, lägst 20,68, högst 20,68 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 17,30, lägst 14,16, högst 20,43 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 20,64, lägst 20,64, högst 20,64 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 20,79, lägst 20,79, högst 20,79 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 20,41, lägst 20,41, högst 20,41 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 15,82, lägst 15,82, högst 15,82 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 14,22, lägst 14,22, högst 14,22 (1 lärosäten med poänggräns)14,22
Visa som tabell
Tyska, nybörjarkurs I: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202619,2919,4020,8014,2214,2214,22
202518,4418,4418,44–––
202419,2119,2119,21–––
202318,9218,9218,92–––
202221,0921,0921,09–––
202120,1020,1020,10–––
202019,3119,3119,3115,8215,8215,82
2019–––20,4120,4120,41
201815,1115,1115,1120,7920,7920,79
201711,8811,8811,8820,6420,6420,64
2016–––14,1617,3020,43
201514,0216,4918,9620,6820,6820,68
2014–––19,2619,2619,26
201319,0819,0819,0818,7518,7518,75
201216,3916,3916,39–––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,40,60,81,01,21,4200820122016202020242026HT 2021: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,45, lägst 0,45, högst 0,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,00, lägst 0,55, högst 1,05 (3 lärosäten med poänggräns)1,00

Vårtermin (VT)

0,40,60,81,01,21,4200820122016202020242026VT 2013: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)1,10
Visa som tabell
Tyska, nybörjarkurs I: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,551,001,05–––
20250,450,450,45–––
20240,550,550,55–––
2023––––––
20221,251,251,25–––
20210,950,950,95–––
2020––––––
2019–––1,101,101,10
2018–––1,101,101,10
2017–––1,101,101,10
2016–––1,251,251,25
2015–––1,201,201,20
2014–––0,900,900,90
2013–––0,800,800,80
2012––––––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Tyska, nybörjarkurs I?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Linnéuniversitetet (Ortsoberoende): 20,80 i urvalsgruppen BI och 1,05 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Tyska, nybörjarkurs I?

HT 2026 var gränsen lägst vid Stockholms universitet (Stockholm): 19,29 i BI och 1,00 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Tyska, nybörjarkurs I?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,55–1,05 beroende på lärosäte, med medianen 1,00. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Tyska, nybörjarkurs I HT 2026?

1 018 sökte kursen vid 2 lärosäten och 238 antogs, alltså ungefär 4,3 sökande per plats. 242 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Tyska, nybörjarkurs I ökat?

Medianen för BI steg med 0,96 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +33,1 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom tyska

Visa alla