Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15298
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 444
- 113 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 164
- Sökande per plats
- 8,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,6 | 20,8 | −0,8 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,05 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 21,9 | 20,98 | −0,92 |
| Antagna totalt | 55 | 55 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 19,31 | 19,27 |
| HT 2021 | 20,10 | 20,70 |
| HT 2022 | 21,09 | 21,95 |
| HT 2024 | 19,21 | 18,38 |
| HT 2025 | 18,44 | 18,85 |
| HT 2026 | 20,80 | 20,98 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 373 | 98 |
| HT 2021 | 542 | 134 |
| HT 2022 | 442 | 124 |
| HT 2024 | 340 | 84 |
| HT 2025 | 389 | 108 |
| HT 2026 | 444 | 113 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Ortsoberoende · Distans · 50 % · Du tittar på den här | 20,80 | 1,05 | 8,1 | 444 |
| Stockholms universitet Ortsoberoende · Distans · 50 % | 19,40 | 0,55 | 3,0 | 431 |
| Stockholms universitet Stockholm · 50 % | 19,29 | 1,00 | 3,7 | 143 |
Om kursen
Vill du läsa tyska, våga prata tyska under semestern eller i jobbsammanhang eller planerar du att läsa i de tyskspråkiga länderna? Kanske är du helt nybörjare, eller så behöver du fräscha upp dina kunskaper i tyska? Denna kurs ger dig möjlighet att systematiskt bygga upp dina kunskaper från grunden genom att prata, lyssna och skriva. Kursen är webbaserad och går helt på distans, utan fysiska möten. Även examinationer sker på distans, vilket innebär stor flexibilitet vad gäller studieort.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Tyska vid Linnéuniversitetet
- Tyska 1, del IBI21,26HP1,10Sökande/plats7,0
- Tyska i Berlin, grundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Tyska, allmän kurs, grundkursBI17,82HPAlla antogsSökande/plats7,0
- Tyska (distans), nybörjarkurs II (A2-B1)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- EU och interkulturell kommunikationBI20,79HP0,95Sökande/plats–
- Tyska (distans), fortsättningskurs I, 31-45BI–HP–Sökande/plats2,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15298
LNU-15298 · nationell antagning
444 sökande, 113 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 18 | 165 | 18 | 126 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,6 | 16 | 20,8 | 16 | 132 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,9 | 2 | 20,98 | 2 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 18 | 1,05 | 18 | 29 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2)
Vad krävdes för att komma in på Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2) vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,8, HP 1,05 och BII 20,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2) vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 444 personer, varav 113 i första hand. 55 antogs, alltså 8,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2) vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,8 HT 2026 mot 18,44 HT 2025. Sökande: 444 mot 389.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2) mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(300)
- Män32 %(144)
- 24 år eller yngre25 %110
- 25–34 år37 %163
- 35 år eller äldre39 %171
Anmälningskod LNU-15298. Källa: UHR.