Tyska, nybörjarkurs I
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-25099
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 143
- 34 i första hand
- Antagna
- 39
- urval 2
- Reserver
- 34
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,29 | 19,29 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 1,00 | +0,10 |
| Betyg (BII) | 19,72 | 20,16 | +0,44 |
| Antagna totalt | 70 | 39 | −31 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 16,39 | 16,67 |
| HT 2013 | 19,08 | 19,69 |
| HT 2014 | – | – |
| VT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 18,96 | 19,94 |
| VT 2016 | 14,16 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 11,88 | 16,89 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 15,11 | 18,05 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 19,29 | 20,16 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | – |
| VT 2015 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 235 | 96 |
| HT 2009 | 277 | 79 |
| HT 2010 | 308 | 110 |
| HT 2011 | 314 | 96 |
| HT 2012 | 373 | 108 |
| HT 2013 | 482 | 156 |
| HT 2014 | 490 | 152 |
| VT 2015 | 260 | 55 |
| HT 2015 | 436 | 133 |
| VT 2016 | 269 | 75 |
| HT 2016 | 427 | 114 |
| VT 2017 | 224 | 50 |
| HT 2017 | 368 | 123 |
| VT 2018 | 195 | 34 |
| HT 2018 | 392 | 133 |
| VT 2019 | 206 | 63 |
| HT 2019 | 302 | 103 |
| VT 2020 | 253 | 80 |
| HT 2020 | 274 | 75 |
| VT 2021 | 162 | 55 |
| HT 2021 | 204 | 56 |
| VT 2022 | 98 | 17 |
| VT 2023 | 67 | 12 |
| HT 2026 | 143 | 34 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Tyska (distans), nybörjarkurs I (A1-A2) · Ortsoberoende · Distans · 50 % | 20,80 | 1,05 | 8,1 | 444 |
| Stockholms universitet Ortsoberoende · Distans · 50 % | 19,40 | 0,55 | 3,0 | 431 |
| Stockholms universitet Stockholm · 50 % · Du tittar på den här | 19,29 | 1,00 | 3,7 | 143 |
Fler kurser i Tyska vid Stockholms universitet
- Tyska, nybörjarkurs IBI19,40HP0,55Sökande/plats3,0
- Tyska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Tyska, nybörjarkurs IIBI–HP–Sökande/plats1,7
- Tyska och praktik i TysklandBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Tyska: Skriftlig språkfärdighetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Tyska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kultur i de tysktalande ländernaBI19,11HPAlla antogsSökande/plats3,8
- Tysk grammatikBI21,73HPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-25099
SU-25099 · nationell antagning
143 sökande, 34 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 23 | 225 | 14 | 21 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,29 | 21 | 19,29 | 11 | 29 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,72 | 2 | 20,16 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 23 | 1,00 | 13 | 3 |
Vanliga frågor om Tyska, nybörjarkurs I
Vad krävdes för att komma in på Tyska, nybörjarkurs I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,29, HP 1,00 och BII 20,16. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tyska, nybörjarkurs I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 143 personer, varav 34 i första hand. 39 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tyska, nybörjarkurs I mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(73)
- Män49 %(70)
- 24 år eller yngre36 %52
- 25–34 år37 %53
- 35 år eller äldre27 %38
Anmälningskod SU-25099. Källa: UHR.