Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång historia, 300 hp
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50220
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 239
- 50 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 14
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,91 | 15,36 | −0,55 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,35 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,92 | 13,85 | −3,07 |
| Antagna totalt | 55 | 40 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 10 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 2 (median −0,41). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 10 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 10 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 10 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,91 → 15,36 (−0,55) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 14,58 → 14,58 (±0) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2023 | 16,11 → 13,65 (−2,46) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,73 → 15,67 (+0,94) | 0,25 → 0,25 (±0) |
| HT 2021 | 15,11 → 15,11 (±0) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2020 | 15,31 → 15,38 (+0,07) | 0,05 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 13,76 → 13,49 (−0,27) | 0,45 → 0,60 (+0,15) |
| HT 2018 | 14,96 → 13,72 (−1,24) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2017 | 17,81 → 15,77 (−2,04) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2016 | 18,10 → 15,89 (−2,21) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,91) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 15,89 | 16,15 |
| HT 2017 | 15,77 | 14,06 |
| HT 2018 | 13,72 | 13,26 |
| HT 2019 | 13,49 | 13,12 |
| HT 2020 | 15,38 | 15,37 |
| HT 2021 | 15,11 | 16,15 |
| HT 2022 | 15,67 | 17,63 |
| HT 2023 | 13,65 | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,58 | 16,02 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,36 | 13,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 343 | 61 |
| HT 2017 | 300 | 65 |
| HT 2018 | 252 | 70 |
| HT 2019 | 202 | 46 |
| HT 2020 | 266 | 65 |
| HT 2021 | 293 | 63 |
| HT 2022 | 232 | 62 |
| HT 2023 | 210 | 49 |
| HT 2024 | 240 | 48 |
| HT 2025 | 231 | 35 |
| HT 2026 | 239 | 50 |
Om programmet
Kombinera ditt ämnesintresse med att vägleda, utmana och inspirera ungdomar på väg ut i vuxenlivet. Dina intressen styr utbildningens innehåll. Vi erbjuder 16 valbara ämnen. När du ansöker väljer du ett ingångsämne och under utbildningen väljer du ditt andra ämne. Utöver kunskaper i ämnet och hur undervisning och lärande sker, läser du kurser i bland annat kunskapsbedömning, ledarskap och specialpedagogik.
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi 2 samt Kemi 1 samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi nivå 2 samt Kemi nivå 1 samt Samhällskunskap nivå 1b alternativt Samhällskunskap nivå 1a2 samt Engelska nivå 2 samt Matematik – fortsättning nivå 1b alternativt Matematik – fortsättning nivå 1c
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång samhällskunskap, 330 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång svenska, 330 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, ingång historia, 240 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång matematik, 300 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång biologi, 300 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,9
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång engelska, 300 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, ingång samhällskunskap, 240 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,9
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, ingång matematik, 240 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50220
LIU-50220 · nationell antagning
239 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,91 | 31 | 15,36 | 22 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,92 | 4 | 13,85 | 3 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 18 | 0,35 | 13 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång historia, 300 hp
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång historia, 300 hp vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,36, HP 0,35 och BII 13,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, ingång historia, 300 hp vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 239 personer, varav 50 i första hand. 40 antogs, alltså 6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(121)
- Män49 %(118)
- 24 år eller yngre89 %213
- 25–34 år10 %23
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor57 %(23)
- Antagna män43 %(17)
Anmälningskod LIU-50220. Källa: UHR.