Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HH-12861

BIGymnasiebetyg 16,88 av max 22,5 −0,56 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,97 av max 22,5 −0,43 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
745
121 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
191
Sökande per plats
13,5
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,6616,88−0,78
Högskoleprov (HP)0,800,80Oförändrad
Betyg (BII)16,9716,97Oförändrad
Antagna totalt7055−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 5 terminer och legat kvar i 4 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Arbetsvetenskap
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,66 → 16,88 (−0,78)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202517,70 → 17,44 (−0,26)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202417,82 → 17,73 (−0,09)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202317,60 → 16,45 (−1,15)0,65 → 0,60 (−0,05)
HT 202217,10 → 16,40 (−0,70)0,75 → 0,75 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,66) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Med en utbildning inom arbetsvetenskap kan du arbeta med att planera, organisera och utveckla verksamheter och tjänster. Utbildningen passar dig som vill arbeta med personalfrågor, rekrytering och kompetens- och organisationsutveckling. Programmet förbereder dig på att arbeta med centrala samhällsfrågor såsom inkludering och exkludering i arbetslivet och på arbetsmarknaden.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.

Liknande program vid Högskolan i Halmstad

Alla program vid Högskolan i Halmstad

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HH-12861

HH-12861 · nationell antagning

745 sökande, 121 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 3 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,66 38 16,88 28 134
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,97 7 16,97 7 69
HP Högskoleprovet 0,80 24 0,80 19 118
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Arbetsvetenskap

Vad krävdes för att komma in på Arbetsvetenskap vid Högskolan i Halmstad HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,88, HP 0,80 och BII 16,97. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Arbetsvetenskap vid Högskolan i Halmstad?

HT 2026 sökte 745 personer, varav 121 i första hand. 55 antogs, alltså 13,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Arbetsvetenskap vid Högskolan i Halmstad?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,88 HT 2026 mot 17,44 HT 2025. Sökande: 745 mot 814.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(600)
  • Män19 %(145)
  • 24 år eller yngre77 %573
  • 25–34 år18 %133
  • 35 år eller äldre5 %39
  • Antagna kvinnor78 %(43)
  • Antagna män22 %(12)

Anmälningskod HH-12861. Källa: UHR.