Arkeologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1122
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 180
- 19 i första hand
- Antagna
- 47
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 12,63 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 60 | 47 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −3,23). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 15,57 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,01 → 12,08 (−3,93) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 14,95 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 14,11 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 12,60 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 13,94 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 14,40 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 16,17 → 12,20 (−3,97) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 16,20 → 13,40 (−2,80) | 0,75 → 0,35 (−0,40) |
| HT 2013 | 16,60 → 13,70 (−2,90) | 0,75 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 15,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 16,20 | 16,01 |
| HT 2011 | 11,94 | 14,35 |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 13,70 | 14,10 |
| HT 2014 | 13,40 | 13,28 |
| HT 2015 | 12,20 | 11,72 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 12,08 | 13,10 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,35 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 234 | 31 |
| HT 2011 | 212 | 24 |
| HT 2012 | 244 | 46 |
| HT 2013 | 284 | 34 |
| HT 2014 | 308 | 41 |
| HT 2015 | 332 | 49 |
| HT 2016 | 215 | 29 |
| HT 2017 | 213 | 32 |
| HT 2018 | 212 | 27 |
| HT 2019 | 209 | 36 |
| HT 2020 | 235 | 32 |
| HT 2021 | 307 | 44 |
| HT 2022 | 240 | 41 |
| HT 2023 | 176 | 21 |
| HT 2024 | 171 | 29 |
| HT 2025 | 196 | 27 |
| HT 2026 | 180 | 19 |
Om programmet
Bidra till att förstå och bevara vårt gemensamma kulturarv! Genom att studera och analysera de avtryck forntida människor lämnat efter sig lär du dig om deras samhällen, deras förhållande till natur och miljö och varför detta är viktigt för oss idag. Du blandar teori med praktiska övningar utomhus och i laboratorium och förbereder dig för att arbeta som arkeolog, med miljöarkeologiska analyser och kulturmiljövård vid länsstyrelser, kommuner eller museer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1122 · nationell antagning
180 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 39 | Alla antogs | 17 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 12,63 | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 7 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 15 | 0 |
UMU-S1002 · nationell antagning
Senare del Arkeologiprogrammet, T3, T5, 120/60 HP. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Arkeologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Arkeologiprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arkeologiprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 180 personer, varav 19 i första hand. 47 antogs, alltså 3,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(92)
- Män49 %(88)
- 24 år eller yngre72 %130
- 25–34 år21 %38
- 35 år eller äldre7 %12
- Antagna kvinnor40 %(19)
- Antagna män60 %(28)
Anmälningskod UMU-P1122. Källa: UHR.