Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-20061

BIGymnasiebetyg 16,26 av max 22,5 +0,23 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,51 av max 22,5 +0,79 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
380
76 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
54
Sökande per plats
10,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,8616,26−1,6
Högskoleprov (HP)1,100,75−0,35
Betyg (BII)17,3516,51−0,84
Antagna totalt3535Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −1,66). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Arkeologprogrammet, kandidatprogram
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,86 → 16,26 (−1,60)1,10 → 0,75 (−0,35)
HT 202518,20 → 16,03 (−2,17)1,20 → 0,75 (−0,45)
HT 202417,45 → 15,73 (−1,72)1,05 → 0,85 (−0,20)
HT 202316,65 → 13,95 (−2,70)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 202218,44 → 17,08 (−1,36)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202117,86 → 16,95 (−0,91)1,00 → 0,80 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,86) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Arkeologprogrammet ger dig grundläggande teoretiska och praktiska kunskaper i arkeologi och leder till en kandidatexamen. Förutom de rent ämnesmässiga kunskaperna får du genom programmet även andra färdigheter som du kan ha nytta av i ett framtida yrkesliv, exempelvis en ökad förmåga att kritiskt utvärdera stora mängder källmaterial och att problematisera olika typer av etiska och vetenskapliga frågor.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-20061

GU-20061 · nationell antagning

380 sökande, 76 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,86 19 16,26 19 42
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,35 3 16,51 3 15
HP Högskoleprovet 1,10 12 0,75 12 13
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Arkeologprogrammet, kandidatprogram

Vad krävdes för att komma in på Arkeologprogrammet, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,26, HP 0,75 och BII 16,51. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Arkeologprogrammet, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 380 personer, varav 76 i första hand. 35 antogs, alltså 10,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Arkeologprogrammet, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,26 HT 2026 mot 16,03 HT 2025. Sökande: 380 mot 388.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor57 %(215)
  • Män43 %(165)
  • 24 år eller yngre68 %259
  • 25–34 år22 %85
  • 35 år eller äldre9 %36
  • Antagna kvinnor49 %(17)
  • Antagna män51 %(18)

Anmälningskod GU-20061. Källa: UHR.