Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-41086

BIGymnasiebetyg 18,80 av max 22,5 −0,62 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,28 av max 22,5 −0,72 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
216
31 i första hand
Antagna
6
urval 2
Reserver
77
Sökande per plats
36
Bara 6 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,5318,8−0,73
Högskoleprov (HP)1,151,10−0,05
Betyg (BII)Ingen antogs17,28–
Antagna totalt66Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,95). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Arkivarie- och kulturarvsprogrammet, ämnesinriktning konstvetenskap
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,53 → 18,80 (−0,73)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202520,20 → 19,42 (−0,78)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202419,02 → 18,80 (−0,22)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202321,04 → 18,45 (−2,59)0,75 → alla behöriga antogs
HT 202218,05 → 16,00 (−2,05)0,70 → alla behöriga antogs
HT 202117,60 → 16,88 (−0,72)0,90 → alla behöriga antogs
HT 202018,76 → 16,77 (−1,99)0,85 → alla behöriga antogs
HT 201917,30 → 16,35 (−0,95)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201818,34 → 16,79 (−1,55)1,20 → 1,20 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Bibliotekarier och arkivarier 38 300 kr34–44 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arkivarie vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-41086

SH-41086 · nationell antagning

216 sökande, 31 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 7
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,53 4 18,8 3 41
BII Gymnasiebetyg med komplettering Ingen antogs 0 17,28 1 12
HP Högskoleprovet 1,15 2 1,10 2 7
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 24

Vanliga frågor om Arkivarie- och kulturarvsprogrammet, ämnesinriktning konstvetenskap

Vad krävdes för att komma in på Arkivarie- och kulturarvsprogrammet, ämnesinriktning konstvetenskap vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,10 och BII 17,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Arkivarie- och kulturarvsprogrammet, ämnesinriktning konstvetenskap vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 216 personer, varav 31 i första hand. 6 antogs, alltså 36 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Arkivarie- och kulturarvsprogrammet, ämnesinriktning konstvetenskap vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 19,42 HT 2025. Sökande: 216 mot 193.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor79 %(171)
  • Män21 %(45)
  • 24 år eller yngre38 %82
  • 25–34 år39 %84
  • 35 år eller äldre23 %50
  • Antagna kvinnor83 %(5)
  • Antagna män17 %(1)

Anmälningskod SH-41086. Källa: UHR.