Biologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0652
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 131
- 24 i första hand
- Antagna
- 23
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 23 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2023 | 15,99 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,24 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 16,20 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | – | 0,80 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2023 (BI 15,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 14,57 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Inget urval |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 100 | 23 |
| HT 2011 | 89 | 17 |
| HT 2012 | 88 | 11 |
| HT 2013 | 139 | 19 |
| HT 2014 | 130 | 14 |
| HT 2015 | 111 | 11 |
| HT 2016 | 119 | 11 |
| HT 2017 | 109 | 16 |
| HT 2018 | 111 | 12 |
| HT 2019 | 85 | 13 |
| HT 2020 | 160 | 33 |
| HT 2021 | 190 | 35 |
| HT 2022 | 152 | 27 |
| HT 2023 | 158 | 28 |
| HT 2024 | 160 | 23 |
| HT 2025 | 119 | 22 |
| HT 2026 | 131 | 24 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,55 | 1,10 | 9,8 | 244 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,7 | 131 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 8,1 | 130 |
| Karlstads universitet Karlstad | Alla antogs | Alla antogs | 6,8 | 115 |
Om programmet
Vill du förstå hur livet, från den minsta cellen till hela ekosystem, fungerar? På Linnéuniversitetet i Kalmar får du en bred biologiutbildning med fokus på ekologi och naturvård, bara ett stenkast från Östersjön. Du lär dig också om evolution, marinbiologi, beteendebiologi och mikrobiologi, samtidigt som du får praktiska erfarenheter i laboratorier och fält. Här får du verktyg för att analysera och bevara biologisk mångfald och bidra till lösningar på vår tids största miljöutmaningar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Biologi 1, Fysik 1a (1b1 och 1b2), Kemi 1, Matematik 3b/3c. Eller: Biologi nivå 1, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a1, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik- fortsätting nivå 1c Biologiprogrammet har inriktningarna ”ekologi och naturvård” och ”cell- och molekylärbiologi”.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0652
LNU-G0652 · nationell antagning
131 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 6 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 5 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 3 | 0 |
| SA Sen anmälan | 957 | 9 | Alla antogs | 5 | 0 |
Vanliga frågor om Biologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biologiprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biologiprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 131 personer, varav 24 i första hand. 23 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biologiprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(91)
- Män31 %(40)
- 24 år eller yngre63 %83
- 25–34 år25 %33
- 35 år eller äldre11 %15
- Antagna kvinnor65 %(15)
- Antagna män35 %(8)
Anmälningskod LNU-G0652. Källa: UHR.