Civilingenjör i datorsäkerhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · BTH-87138
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 173
- 23 i första hand
- Antagna
- 33
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 47 | 33 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 15,11 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,50 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,49 → 14,32 (−0,17) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2016 | 16,62 → 16,62 (±0) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2015 | 14,95 → alla behöriga antogs | 1,05 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 15,45 → 15,45 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2013 | 15,30 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 15,11) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 15,45 | 16,65 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 16,62 | Alla antogs |
| HT 2017 | 14,32 | 12,70 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 106 | 20 |
| HT 2010 | 88 | 18 |
| HT 2011 | 83 | 18 |
| HT 2012 | 147 | 36 |
| HT 2013 | 236 | 43 |
| HT 2014 | 251 | 40 |
| HT 2015 | 277 | 45 |
| HT 2016 | 313 | 55 |
| HT 2017 | 259 | 58 |
| HT 2018 | 264 | 51 |
| HT 2019 | 188 | 26 |
| HT 2020 | 230 | 41 |
| HT 2021 | 249 | 40 |
| HT 2022 | 242 | 34 |
| HT 2023 | 194 | 22 |
| HT 2024 | 243 | 33 |
| HT 2025 | 181 | 30 |
| HT 2026 | 173 | 23 |
Om programmet
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Blekinge tekniska högskola
- Högskoleingenjör i IT-säkerhetBI15,11HP0,65Sökande/plats10,0
- Civilingenjör i AI och maskininlärningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,4
- Civilingenjör i marin teknikBI15,79HP1,00Sökande/plats6,0
- Civilingenjör i maskinteknik - produktutvecklingBI14,36HP0,90Sökande/plats5,0
- Civilingenjör i mjukvaruutvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Civilingenjör i spelteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Civilingenjör i industriell ekonomi och managementBI17,19HP1,00Sökande/plats7,5
- Masterprogram i marin teknikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod BTH-87138
BTH-87138 · nationell antagning
173 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 9 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i datorsäkerhet
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i datorsäkerhet vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i datorsäkerhet vid Blekinge tekniska högskola?
HT 2026 sökte 173 personer, varav 23 i första hand. 33 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor21 %(36)
- Män79 %(137)
- 24 år eller yngre79 %137
- 25–34 år15 %26
- 35 år eller äldre6 %10
- Antagna kvinnor18 %(6)
- Antagna män82 %(27)
Anmälningskod BTH-87138. Källa: UHR.