Computer Science, Master's Programme
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-86007
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APGA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 290
- 130 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 14,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| APGA | 165 | 165 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 20 | 20 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
APGA: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | APGA |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | 141 |
| HT 2023 | 148 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 165 |
| HT 2026 | 165 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 218 | 69 |
| HT 2009 | 45 | 19 |
| HT 2010 | 89 | 22 |
| HT 2011 | 40 | 16 |
| HT 2012 | 33 | 18 |
| HT 2013 | 94 | 44 |
| HT 2014 | 106 | 45 |
| HT 2015 | 99 | 36 |
| HT 2016 | 117 | 54 |
| HT 2017 | 128 | 62 |
| HT 2018 | 151 | 51 |
| HT 2019 | 179 | 73 |
| HT 2020 | 202 | 71 |
| HT 2021 | 203 | 79 |
| HT 2022 | 202 | 79 |
| HT 2023 | 252 | 101 |
| HT 2024 | 260 | 101 |
| HT 2025 | 268 | 146 |
| HT 2026 | 290 | 130 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Computer science - algorithms, languages and logic (master's programme) · Göteborg | 14,8 | 504 |
| Malmö universitet Computer Science: Applied Data Science, Master's Program (Two-Year) · Malmö | 7,5 | 301 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 14,5 | 290 |
| Malmö universitet Computer Science: Internet of Things, Master's Programme (Two-Year) · Malmö | 7,2 | 180 |
| Malmö universitet Computer Science: Innovation for Change in a Digital Society, Master's Program (Two-Year) · Malmö | 5,4 | 136 |
| Linköpings universitet Computer Science, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenter · Linköping | 4,1 | 74 |
Om programmet
Undervisningsspråk är engelska för hela programmet. Masterprogrammet i Computer Science erbjuder dig frihet och flexibilitet att välja mellan ett stort utbud av kurser. Datavetenskap är ett brett ämne som spänner över allt från beräkningsteori till design av programvarusystem. Masterprogrammet drar nytta av Göteborgs universitets forskningsfokuserade institution för Data- och informationsteknik för att erbjuda ett brett och omfattande program.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Förkunskapskrav Kandidatexamen på 180 hp inom datavetenskap eller motsvarande, innefattande ett examensarbete eller projekt om minst 6 hp. Minst 120 hp totalt inom datavetenskap och matematik, varav minst 7,5 hp diskret matematik, och ytterligare 10 hp matematik, 7,5 hp imperativ eller objektorienterad programmering, och ytterligare 7,5 hp programmering, samt 7,5 hp datastrukturer (eller motsvarande). Engelska 6 / Engelska B eller motsvarande.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
GU-86008 · masterantagning
932 sökande, 272 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 20 | – | – | 108 |
GU-86007 · nationell antagning
290 sökande, 130 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 20 | 165 | 20 | 22 |
Vanliga frågor om Computer Science, Master's Programme
Vad krävdes för att komma in på Computer Science, Master's Programme vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen APGA 165. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Computer Science, Master's Programme vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 290 personer, varav 130 i första hand. 20 antogs, alltså 14,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Computer Science, Master's Programme vid Göteborgs universitet?
Nej, den var oförändrad: i APGA krävdes 165 HT 2026 mot 165 HT 2025. Sökande: 290 mot 268.
Hur görs urvalet till Computer Science, Master's Programme vid Göteborgs universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i APGA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Var finns Computer Science, Master's Programme mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(71)
- Män76 %(219)
- 24 år eller yngre37 %107
- 25–34 år51 %149
- 35 år eller äldre12 %34
- Antagna kvinnor20 %(4)
- Antagna män80 %(16)
Anmälningskod GU-86007. Källa: UHR.