Datornätverk och datakommunikation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40026
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 225
- 43 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 39
- Sökande per plats
- 5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,33 | 12,53 | −0,8 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,30 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 15,1 | 14,32 | −0,78 |
| Antagna totalt | 60 | 45 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,33 → 12,53 (−0,80) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2025 | 11,59 → 11,94 (+0,35) | – |
| HT 2024 | 12,86 → 12,86 (±0) | 0,20 → 0,20 (±0) |
| HT 2023 | 12,91 → 12,34 (−0,57) | – |
| HT 2022 | 13,30 → 12,34 (−0,96) | 0,55 → 0,30 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 12,34 | 13,24 |
| HT 2023 | 12,34 | 12,44 |
| HT 2024 | 12,86 | 13,32 |
| HT 2025 | 11,94 | 13,00 |
| HT 2026 | 12,53 | 14,32 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,30 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,20 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 248 | 52 |
| HT 2023 | 226 | 53 |
| HT 2024 | 251 | 59 |
| HT 2025 | 251 | 44 |
| HT 2026 | 225 | 43 |
Om programmet
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Drifttekniker, IT | 42 500 kr32–59 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Systemadministratörer | 45 800 kr | Små5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som nätverks- och systemtekniker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40026
MDU-40026 · nationell antagning
225 sökande, 43 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,33 | 31 | 12,53 | 22 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,1 | 8 | 14,32 | 7 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 20 | 0,30 | 15 | 8 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 20 |
Vanliga frågor om Datornätverk och datakommunikation
Vad krävdes för att komma in på Datornätverk och datakommunikation vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,53, HP 0,30 och BII 14,32. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datornätverk och datakommunikation vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 225 personer, varav 43 i första hand. 45 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Datornätverk och datakommunikation vid Mälardalens universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 12,53 HT 2026 mot 11,94 HT 2025. Sökande: 225 mot 251.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor15 %(33)
- Män85 %(192)
- 24 år eller yngre65 %146
- 25–34 år26 %59
- 35 år eller äldre9 %20
- Antagna kvinnor9 %(4)
- Antagna män91 %(41)
Anmälningskod MDU-40026. Källa: UHR.