Design and construction project management (master's programme)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · CTH-88009
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AVG (lärosätets eget urval), BEFR (lärosätets eget urval), ADA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 144
- 532 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 1
- Reserver
- 222
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AVG: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AVG |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 423 |
| HT 2017 | 567 |
| HT 2018 | 588 |
| HT 2019 | 567 |
| HT 2020 | 574 |
| HT 2021 | 581 |
| HT 2022 | 567 |
| HT 2023 | 574 |
| HT 2024 | 581 |
| HT 2025 | 546 |
| HT 2026 | 504 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 127 | 52 |
| HT 2009 | 959 | 389 |
| HT 2010 | 1 470 | 576 |
| HT 2011 | 336 | 134 |
| HT 2012 | 280 | 119 |
| HT 2013 | 311 | 122 |
| HT 2014 | 447 | 183 |
| HT 2015 | 513 | 238 |
| HT 2016 | 1 096 | 503 |
| HT 2017 | 1 254 | 546 |
| HT 2018 | 1 165 | 529 |
| HT 2019 | 828 | 435 |
| HT 2020 | 878 | 466 |
| HT 2021 | 945 | 474 |
| HT 2022 | 832 | 393 |
| HT 2023 | 885 | 409 |
| HT 2024 | 778 | 376 |
| HT 2025 | 992 | 492 |
| HT 2026 | 1 144 | 532 |
Om programmet
The construction industry is at a crossroads. The transition to a more sustainable society poses big challenges - and opportunities - for the sector. New materials, methods and technologies are coming to the forefront, with accompanying demands for up-to-date, specialised education. This master's programme will train you to analyse and understand these changes, developing the skills essential for tackling upcoming challenges in a responsible and effective manner.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga designer och formgivare | 49 400 kr36–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Product development (master's programme)BI–HP–Sökande/plats7,0
- Architecture and planning beyond sustainability (master's programme)BI–HP–Sökande/plats8,0
- Structural engineering and building technology (master's programme)BI–HP–Sökande/plats14,2
- Architecture and urban design (master's programme)BI–HP–Sökande/plats9,6
- Management and economics of innovation (master's programme)BI–HP–Sökande/plats24,5
- Interaction design and technologies (master's programme)BI–HP–Sökande/plats11,8
- Production engineering (master's programme)BI–HP–Sökande/plats10,0
- Entrepreneurship and business design (master's programme)BI–HP–Sökande/plats29,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-88009
CTH-88009 · masterantagning
1 144 sökande, 532 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ADA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| AVG Lärosätets eget urval | 504 | 94 | – | – | 147 |
| BEFR Lärosätets eget urval | 574 | 14 | – | – | 75 |
Vanliga frågor om Design and construction project management (master's programme)
Vad krävdes för att komma in på Design and construction project management (master's programme) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen AVG 504, BEFR 574 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen ADA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Design and construction project management (master's programme) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 1 144 personer, varav 532 i första hand. 110 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Design and construction project management (master's programme) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den sjönk: i AVG krävdes 504 HT 2026 mot 546 HT 2025. Sökande: 1 144 mot 992.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(340)
- Män70 %(804)
- 24 år eller yngre13 %143
- 25–34 år65 %744
- 35 år eller äldre22 %257
- Antagna kvinnor37 %(41)
- Antagna män63 %(69)
Anmälningskod CTH-88009. Källa: UHR.