Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SLU-91118

BIGymnasiebetyg 18,30 av max 22,5 −0,10 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,90 av max 22,5 +0,02 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 623
804 i första hand
Antagna
140
urval 2
Reserver
586
Sökande per plats
11,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,2918,3+0,01
Högskoleprov (HP)1,101,10Oförändrad
Betyg (BII)18,8718,9+0,03
Antagna totalt260140−120

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 9 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 9 terminer och legat kvar i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 9 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Djursjukskötarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,29 → 18,30 (+0,01)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202518,40 → 18,40 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202419,02 → 18,80 (−0,22)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202319,43 → 19,10 (−0,33)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202219,64 → 19,11 (−0,53)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202119,95 → 19,53 (−0,42)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202020,00 → 19,79 (−0,21)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 201919,95 → 19,69 (−0,26)1,40 → 1,40 (±0)
HT 201820,10 → 19,74 (−0,36)1,45 → 1,40 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1.
Examen
Djursjukskötarexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Djursjukskötare m.fl. 33 500 kr27–43 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som djursjukskötare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet

Alla program vid Sveriges lantbruksuniversitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SLU-91118

SLU-91118 · nationell antagning

1 623 sökande, 804 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 5 4 3 15
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,29 126 18,3 58 341
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,87 42 18,9 25 278
HP Högskoleprovet 1,10 87 1,10 54 328
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 5

Vanliga frågor om Djursjukskötarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Djursjukskötarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,3, HP 1,10 och BII 18,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Djursjukskötarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 sökte 1 623 personer, varav 804 i första hand. 140 antogs, alltså 11,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Djursjukskötarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,3 HT 2026 mot 18,4 HT 2025. Sökande: 1 623 mot 1 500.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor95 %(1 534)
  • Män5 %(89)
  • 24 år eller yngre61 %995
  • 25–34 år29 %463
  • 35 år eller äldre10 %165
  • Antagna kvinnor95 %(133)
  • Antagna män5 %(7)

Anmälningskod SLU-91118. Källa: UHR.