Grundlärarprogrammet - förskoleklass och åk 1-3
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1604
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 214
- 59 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 87 | 55 | −32 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −3,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2017 | 14,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2016 | 16,31 → 15,10 (−1,21) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,50 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 17,20 → 13,55 (−3,65) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 16,70 → 13,50 (−3,20) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2012 | 16,25 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2011 | 13,06 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2017 (BI 14,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | 15,62 |
| HT 2013 | 13,50 | 13,65 |
| HT 2014 | 13,55 | 14,10 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 15,10 | 15,36 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 195 | 52 |
| HT 2012 | 274 | 50 |
| HT 2013 | 353 | 68 |
| HT 2014 | 364 | 77 |
| HT 2015 | 388 | 81 |
| HT 2016 | 411 | 95 |
| HT 2017 | 330 | 90 |
| HT 2018 | 281 | 73 |
| HT 2019 | 264 | 71 |
| HT 2020 | 272 | 71 |
| HT 2021 | 283 | 61 |
| HT 2022 | 231 | 68 |
| HT 2023 | 235 | 61 |
| HT 2024 | 211 | 71 |
| HT 2025 | 205 | 74 |
| HT 2026 | 214 | 59 |
Om programmet
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Grundlärarprogrammet - fritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6 - Arbetsintegrerad utbildning - distans med campusträffarBI15,40HPAlla antogsSökande/plats3,5
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6 - Arbetsintegrerad utbildning - distans med campusträffarBI21,35HP1,25Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6 - Arbetsintegrerad utbildning - distans med campusträffarBI21,04HP1,00Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6 - Arbetsintegrerad utbildning - distans med campusträffarBI18,46HPAlla antogsSökande/plats–
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6 - Arbetsintegrerad utbildning - distans med campusträffarBI20,31HPAlla antogsSökande/plats–
- Grundlärarprogrammet - grundskolans åk 4-6 - Arbetsintegrerad utbildning - distans med campusträffarBI19,55HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1604
UMU-P1604 · nationell antagning
214 sökande, 59 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 46 | Alla antogs | 27 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 15 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet - förskoleklass och åk 1-3
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet - förskoleklass och åk 1-3 vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet - förskoleklass och åk 1-3 vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 214 personer, varav 59 i första hand. 55 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(188)
- Män12 %(26)
- 24 år eller yngre81 %174
- 25–34 år14 %30
- 35 år eller äldre5 %10
- Antagna kvinnor96 %(53)
- Antagna män4 %(2)
Anmälningskod UMU-P1604. Källa: UHR.