Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3: Arbetsintegrerad lärarutbi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-99438
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 194
- 56 i första hand
- Antagna
- 48
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 77 | 48 | −29 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 13,50 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 14,91 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,40 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,40 → 13,03 (−2,37) | 0,50 → 0,20 (−0,30) |
| HT 2015 | 15,25 → 14,75 (−0,50) | 0,60 → 0,30 (−0,30) |
| HT 2014 | 15,40 → 15,30 (−0,10) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2013 | 17,15 → 15,40 (−1,75) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2012 | 13,29 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2011 | 14,40 → alla behöriga antogs | 0,20 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 13,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 15,40 | 15,47 |
| HT 2014 | 15,30 | 13,67 |
| HT 2015 | 14,75 | 13,84 |
| HT 2016 | 13,03 | 13,40 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,40 |
| HT 2015 | 0,30 |
| HT 2016 | 0,20 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 253 | 62 |
| HT 2012 | 268 | 52 |
| HT 2013 | 347 | 56 |
| HT 2014 | 334 | 38 |
| HT 2015 | 382 | 66 |
| HT 2016 | 381 | 73 |
| HT 2017 | 302 | 62 |
| HT 2018 | 251 | 51 |
| HT 2019 | 222 | 60 |
| HT 2020 | 222 | 54 |
| HT 2021 | 280 | 62 |
| HT 2022 | 213 | 58 |
| HT 2023 | 188 | 40 |
| HT 2024 | 181 | 41 |
| HT 2025 | 159 | 29 |
| HT 2026 | 194 | 56 |
Om programmet
Om utbildningen Denna utbildning har en tydlig AIL-profil, vilket innebär att du har kontinuerlig kontakt med arbetslivet. Under det första året sker kontakten genom att du minst en dag per vecka befinner dig på en grundskola och deltar i lärararbetet tillsammans med en handledare. Från och med år två ges möjlighet att studera och arbeta samtidigt. Efter avslutad utbildning är du behörig att undervisa i F-3 i svenska, matematik, engelska, SO och NO.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Engelska 6, Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 1b eller Naturkunskap 1a1 och 1a2, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller Naturkunskap nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Grundlärarprogrammet med inriktning årskurs 4-6: Arbetsintegrerad lärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem: Idrott och hälsa (Arbetsintegrerad lärarutbildning)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,3
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem: Idrott och hälsa (Arbetsintegrerad lärarutbildning)BIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem: Idrott och hälsa (Arbetsintegrerad lärarutbildning)BIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- YrkeslärarprogrammetBI–HP–Sökande/plats4,1
- Förskollärarprogrammet med socialpedagogisk profilBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Ingångsämne engelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Ingångsämne samhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-99438
HV-99438 · nationell antagning
194 sökande, 56 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 32 | Alla antogs | 19 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 10 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 19 | Alla antogs | 13 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3: Arbetsintegrerad lärarutbi
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3: Arbetsintegrerad lärarutbi vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3: Arbetsintegrerad lärarutbi vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 194 personer, varav 56 i första hand. 48 antogs, alltså 4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor95 %(184)
- Män5 %(10)
- 24 år eller yngre60 %116
- 25–34 år28 %54
- 35 år eller äldre12 %24
- Antagna kvinnor96 %(46)
- Antagna män4 %(2)
Anmälningskod HV-99438. Källa: UHR.