Historikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5060
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 398
- 62 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 30
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,07 | 15,72 | −2,35 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,50 | −0,45 |
| Betyg (BII) | 18,57 | 17,48 | −1,09 |
| Antagna totalt | 70 | 70 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −2,34). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 17.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 18 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 18 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 14.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,07 → 15,72 (−2,35) | 0,95 → 0,50 (−0,45) |
| HT 2025 | 17,56 → 14,81 (−2,75) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2024 | 17,67 → 15,36 (−2,31) | 0,95 → 0,60 (−0,35) |
| HT 2023 | 18,07 → 14,15 (−3,92) | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 18,67 → 16,77 (−1,90) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2021 | 17,80 → 14,34 (−3,46) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 18,00 → 16,51 (−1,49) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,95 → 13,02 (−4,93) | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 17,92 → 15,00 (−2,92) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2017 | 17,60 → 16,30 (−1,30) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,07) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,10 | 16,68 |
| HT 2011 | 17,80 | 16,77 |
| HT 2012 | 16,50 | 16,79 |
| HT 2013 | 15,98 | 12,88 |
| HT 2014 | 16,20 | 14,13 |
| HT 2015 | 16,00 | 16,60 |
| HT 2016 | 15,40 | 14,01 |
| HT 2017 | 16,30 | 14,10 |
| HT 2018 | 15,00 | 15,61 |
| HT 2019 | 13,02 | 12,47 |
| HT 2020 | 16,51 | 14,34 |
| HT 2021 | 14,34 | 15,27 |
| HT 2022 | 16,77 | 15,49 |
| HT 2023 | 14,15 | 15,67 |
| HT 2024 | 15,36 | 16,24 |
| HT 2025 | 14,81 | 15,10 |
| HT 2026 | 15,72 | 17,48 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 313 | 58 |
| HT 2010 | 390 | 70 |
| HT 2011 | 371 | 106 |
| HT 2012 | 353 | 84 |
| HT 2013 | 408 | 81 |
| HT 2014 | 488 | 79 |
| HT 2015 | 490 | 89 |
| HT 2016 | 439 | 76 |
| HT 2017 | 438 | 94 |
| HT 2018 | 472 | 105 |
| HT 2019 | 403 | 85 |
| HT 2020 | 441 | 82 |
| HT 2021 | 464 | 78 |
| HT 2022 | 437 | 90 |
| HT 2023 | 426 | 80 |
| HT 2024 | 419 | 84 |
| HT 2025 | 405 | 62 |
| HT 2026 | 398 | 62 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 15,72 | 0,50 | 5,7 | 398 |
| Södertörns högskola Huddinge | 11,93 | Alla antogs | 5,0 | 141 |
Om programmet
Vill du förstå såväl det förflutna som vår samtid? Historia innebär studier av hur människor och samhällen har förändrats över tid. Genom att studera bakgrunder, orsaker och effekter av förändringar såväl lokalt, regionalt som globalt får du perspektiv på ekonomiska, politiska och sociala system. På Historikerprogrammet analyseras även kultur, ideologi och vetenskap i sina historiska sammanhang.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Masterprogram i idéhistoriaBI–HP–Sökande/plats6,8
- Kandidatprogram i arkeologi och antik historiaBI15,15HP0,75Sökande/plats7,8
- Kandidatprogram i arkeologi och antik historiaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,7
- Teologprogrammet - Islam i historia och nutidBI17,34HP–Sökande/plats–
- Teologprogrammet - Kristendom i historia och nutidBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5060
UU-P5060 · nationell antagning
398 sökande, 62 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,07 | 35 | 15,72 | 35 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,57 | 4 | 17,48 | 5 | 8 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 28 | 0,50 | 28 | 4 |
Vanliga frågor om Historikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Historikerprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,72, HP 0,50 och BII 17,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Historikerprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 398 personer, varav 62 i första hand. 70 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Historikerprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,72 HT 2026 mot 14,81 HT 2025. Sökande: 398 mot 405.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Historikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(191)
- Män52 %(207)
- 24 år eller yngre84 %333
- 25–34 år12 %48
- 35 år eller äldre4 %17
- Antagna kvinnor49 %(34)
- Antagna män51 %(36)
Anmälningskod UU-P5060. Källa: UHR.