Human Resources, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50027
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 725
- 288 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 400
- Sökande per plats
- 19,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,79 | 19,06 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,10 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,25 | 18,96 | −0,29 |
| Antagna totalt | 100 | 90 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,38). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,79 → 19,06 (−0,73) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2025 | 20,07 → 19,58 (−0,49) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,05 → 19,70 (−0,35) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,86 → 19,64 (−0,22) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,05 → 19,43 (−0,62) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,69 → 19,38 (−0,31) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,79 → 19,38 (−0,41) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,70 → 19,32 (−0,38) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,74 → 19,38 (−0,36) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,79) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 19,38 | 18,45 |
| HT 2019 | 19,32 | 18,78 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,00 |
| HT 2021 | 19,38 | 19,38 |
| HT 2022 | 19,43 | 17,91 |
| HT 2023 | 19,64 | 19,06 |
| HT 2024 | 19,70 | 19,43 |
| HT 2025 | 19,58 | 19,69 |
| HT 2026 | 19,06 | 18,96 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 1 515 | 338 |
| HT 2019 | 1 328 | 300 |
| HT 2020 | 1 490 | 333 |
| HT 2021 | 1 578 | 289 |
| HT 2022 | 1 371 | 283 |
| HT 2023 | 1 437 | 301 |
| HT 2024 | 1 860 | 381 |
| HT 2025 | 1 917 | 394 |
| HT 2026 | 1 725 | 288 |
Om programmet
Personalen är organisationens viktigaste resurs. Att förstå hur människor och organisationer fungerar och kan utvecklas är vad HR-programmet handlar om. Utbildningen erbjuder dig kurser för att möta arbetslivets framtida behov. Inom Human Resources (HR) programmet bildar ämnen som beteendevetenskap, ekonomi och juridik en helhet. Med arbetsplatsförlagd utbildning och kurser med nära anknytning till forskning, får du nyttig erfarenhet och ständigt aktuella kunskaper.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50027
LIU-50027 · nationell antagning
1 725 sökande, 288 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ALE Lärosätets eget urval | 34 | 30 | 29 | 27 | 36 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,79 | 41 | 19,06 | 37 | 350 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,25 | 5 | 18,96 | 5 | 84 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 23 | 1,10 | 21 | 303 |
Vanliga frågor om Human Resources, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Human Resources, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,06, HP 1,10 och BII 18,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Human Resources, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 1 725 personer, varav 288 i första hand. 90 antogs, alltså 19,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Human Resources, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,06 HT 2026 mot 19,58 HT 2025. Sökande: 1 725 mot 1 917.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(1 450)
- Män16 %(275)
- 24 år eller yngre88 %1 523
- 25–34 år9 %160
- 35 år eller äldre2 %42
- Antagna kvinnor90 %(81)
- Antagna män10 %(9)
Anmälningskod LIU-50027. Källa: UHR.