Internationella affärer
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0615
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 466
- 71 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 93
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,12 | 15,91 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,65 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,67 | 15,7 | −0,97 |
| Antagna totalt | 70 | 50 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 14,90 | 14,55 |
| HT 2012 | 16,10 | 15,63 |
| HT 2013 | 16,66 | 16,17 |
| HT 2014 | 16,75 | 16,20 |
| HT 2015 | 17,48 | 17,60 |
| HT 2016 | 16,51 | 16,35 |
| HT 2017 | 15,84 | 16,13 |
| HT 2018 | 15,55 | 15,38 |
| HT 2019 | 14,94 | 15,25 |
| HT 2020 | 15,47 | 14,86 |
| HT 2021 | 16,46 | 16,17 |
| HT 2022 | 15,01 | 16,40 |
| HT 2023 | 12,60 | 15,35 |
| HT 2024 | 13,38 | 14,47 |
| HT 2025 | 15,18 | 16,14 |
| HT 2026 | 15,91 | 15,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,20 |
| HT 2011 | 0,30 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,25 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 301 | 55 |
| HT 2011 | 398 | 65 |
| HT 2012 | 483 | 88 |
| HT 2013 | 638 | 114 |
| HT 2014 | 674 | 112 |
| HT 2015 | 779 | 129 |
| HT 2016 | 650 | 90 |
| HT 2017 | 597 | 74 |
| HT 2018 | 503 | 77 |
| HT 2019 | 378 | 63 |
| HT 2020 | 484 | 55 |
| HT 2021 | 441 | 59 |
| HT 2022 | 387 | 55 |
| HT 2023 | 370 | 45 |
| HT 2024 | 421 | 81 |
| HT 2025 | 474 | 75 |
| HT 2026 | 466 | 71 |
Om programmet
Vill du arbeta med internationella affärer, i Sverige eller utomlands? Programmet Internationella Affärer lär dig skapa, underhålla och utveckla affärsförbindelser i en internationell kontext. Detta dynamiska program ger dig en gedigen filosofie examen inom företagsekonomi med inriktning mot internationella affärer, och erbjuder ett specifikt intresse för världens mest intressanta ekonomiska tillväxtområden som Kina, Indien, Latinamerika och Afrikanska kontinenten.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet Du behöver också: Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 och Engelska 6. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 och Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- International Business Strategy, masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Marknadsföring, masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Customer Experience ManagementBI12,88HPAlla antogsSökande/plats5,6
- Internationella turismekonomprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Internationella relationer, masterprogramBI–HP–Sökande/plats7,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-F3145 · internationell antagning
1 103 sökande, 268 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,07 | 57 | – | – | 57 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,63 | 17 | – | – | 45 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 11 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
LNU-G0615 · nationell antagning
466 sökande, 71 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,12 | 40 | 15,91 | 28 | 54 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,67 | 7 | 15,7 | 6 | 26 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 23 | 0,65 | 16 | 33 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Internationella affärer
Vad krävdes för att komma in på Internationella affärer vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,91, HP 0,65 och BII 15,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Internationella affärer vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 466 personer, varav 71 i första hand. 50 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Internationella affärer vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,91 HT 2026 mot 15,18 HT 2025. Sökande: 466 mot 474.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(187)
- Män60 %(279)
- 24 år eller yngre86 %403
- 25–34 år10 %48
- 35 år eller äldre3 %15
- Antagna kvinnor36 %(18)
- Antagna män64 %(32)
Anmälningskod LNU-G0615. Källa: UHR.