Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32505
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 504
- 150 i första hand
- Antagna
- 54
- urval 2
- Reserver
- 90
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 16,98 | −0,62 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,33 | 18,25 | −0,08 |
| Antagna totalt | 54 | 54 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 16 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 16 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 16 terminer, legat kvar i 12 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 16 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,60 → 16,98 (−0,62) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2025 | 17,40 → 16,30 (−1,10) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,50 → 16,82 (−0,68) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 16,28 → 16,28 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 16,56 → 16,56 (±0) | 1,00 → 1,05 (+0,05) |
| HT 2021 | 17,45 → 17,45 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2020 | 17,30 → 17,30 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2019 | 16,40 → 16,30 (−0,10) | 1,00 → 1,05 (+0,05) |
| HT 2018 | 17,03 → 16,90 (−0,13) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2017 | 17,50 → 17,50 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,60 | 18,58 |
| HT 2012 | 18,70 | 19,42 |
| HT 2013 | 18,60 | 19,42 |
| HT 2014 | 18,30 | 18,82 |
| HT 2015 | 18,00 | 19,07 |
| HT 2016 | 19,14 | 18,75 |
| HT 2017 | 17,50 | 18,48 |
| HT 2018 | 16,90 | 18,66 |
| HT 2019 | 16,30 | 17,74 |
| HT 2020 | 17,30 | 18,70 |
| HT 2021 | 17,45 | 18,45 |
| HT 2022 | 16,56 | 18,50 |
| HT 2023 | 16,28 | 18,91 |
| HT 2024 | 16,82 | 19,10 |
| HT 2025 | 16,30 | 18,92 |
| HT 2026 | 16,98 | 18,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 611 | 159 |
| HT 2012 | 618 | 129 |
| HT 2013 | 625 | 149 |
| HT 2014 | 693 | 160 |
| HT 2015 | 1 003 | 256 |
| HT 2016 | 982 | 240 |
| HT 2017 | 704 | 160 |
| HT 2018 | 469 | 116 |
| HT 2019 | 392 | 83 |
| HT 2020 | 537 | 143 |
| HT 2021 | 712 | 180 |
| HT 2022 | 582 | 166 |
| HT 2023 | 435 | 129 |
| HT 2024 | 478 | 119 |
| HT 2025 | 432 | 111 |
| HT 2026 | 504 | 150 |
Om programmet
utbildningen Kandidatutbildningen inom Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling på KTH är skräddarsydd för dig som vill jobba som mäklare eller utvecklare av fastigheter. Den stimulerar ditt samhällsintresse och lär dig att förverkliga idéer kopplat till fysiska platser. Oavsett val av inriktning får du goda karriärmöjligheter inom den spännande fastighetsbranschen. Efter examen har du möjlighet att registreras som fastighetsmäklare.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 1c, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 1, Fysik nivå 1b och Kemi nivå 1 kan ersättas med Naturkunskap nivå 2. Eller: Matematik 3c, Fysik 1 eller Fysik 1b1 + 1b2 och Kemi 1, Fysik 1 och Kemi 1 kan ersättas med Naturkunskap 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32505
KTH-32505 · nationell antagning
504 sökande, 150 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 26 | 16,98 | 26 | 45 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,33 | 10 | 18,25 | 10 | 50 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 17 | 1,15 | 17 | 71 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,98, HP 1,15 och BII 18,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 504 personer, varav 150 i första hand. 54 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,98 HT 2026 mot 16,3 HT 2025. Sökande: 504 mot 432.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(213)
- Män58 %(291)
- 24 år eller yngre78 %395
- 25–34 år14 %73
- 35 år eller äldre7 %36
- Antagna kvinnor48 %(26)
- Antagna män52 %(28)
Anmälningskod KTH-32505. Källa: UHR.