Kandidatprogram i affärssystem och tjänstedesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-43050
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 144
- 126 i första hand
- Antagna
- 88
- urval 2
- Reserver
- 308
- Sökande per plats
- 13
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,18 | 17,55 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,02 | 17,09 | −0,93 |
| Antagna totalt | 96 | 88 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 14 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 16 terminer och legat kvar i 6 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 16 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,18 → 17,55 (−0,63) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,83 → 17,16 (−0,67) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,85 → 17,18 (−0,67) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,55 → 17,14 (−0,41) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 17,86 → 17,36 (−0,50) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,28 → 17,71 (−0,57) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,70 → 18,10 (−0,60) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,28 → 17,66 (−0,62) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,82 → 17,10 (−0,72) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2017 | 17,90 → 17,20 (−0,70) | 1,10 → 1,10 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,10 | 17,00 |
| HT 2012 | 17,65 | 17,56 |
| HT 2013 | 18,18 | 16,93 |
| HT 2014 | 17,50 | 16,67 |
| HT 2015 | 17,50 | 17,10 |
| HT 2016 | 17,30 | 17,50 |
| HT 2017 | 17,20 | 16,83 |
| HT 2018 | 17,10 | 17,12 |
| HT 2019 | 17,66 | 17,45 |
| HT 2020 | 18,10 | 17,86 |
| HT 2021 | 17,71 | 17,42 |
| HT 2022 | 17,36 | 16,61 |
| HT 2023 | 17,14 | 17,07 |
| HT 2024 | 17,18 | 17,65 |
| HT 2025 | 17,16 | 16,77 |
| HT 2026 | 17,55 | 17,09 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 538 | 68 |
| HT 2012 | 798 | 92 |
| HT 2013 | 903 | 79 |
| HT 2014 | 883 | 90 |
| HT 2015 | 892 | 77 |
| HT 2016 | 925 | 72 |
| HT 2017 | 869 | 81 |
| HT 2018 | 822 | 67 |
| HT 2019 | 701 | 72 |
| HT 2020 | 837 | 84 |
| HT 2021 | 940 | 102 |
| HT 2022 | 715 | 77 |
| HT 2023 | 811 | 77 |
| HT 2024 | 886 | 90 |
| HT 2025 | 1 034 | 81 |
| HT 2026 | 1 144 | 126 |
Om programmet
Idag är företag och organisationer helt beroende av effektiva affärssystem för att bedriva sina verksamheter. Ett affärssystem är själva ryggraden i en organisation och håller ihop alla nödvändiga arbetsprocesser. En viktig del inom affärssystem är tjänster. Det handlar om design av informationstjänster med affärssystem som bas. Informationstjänster förmedlar funktioner från affärssystemen via Internet och molnet till den globala marknaden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-43050
SU-43050 · nationell antagning
1 144 sökande, 126 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,18 | 54 | 17,55 | 49 | 243 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,02 | 9 | 17,09 | 9 | 90 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 32 | 1,05 | 29 | 224 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i affärssystem och tjänstedesign
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i affärssystem och tjänstedesign vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,55, HP 1,05 och BII 17,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i affärssystem och tjänstedesign vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 144 personer, varav 126 i första hand. 88 antogs, alltså 13 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i affärssystem och tjänstedesign vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,55 HT 2026 mot 17,16 HT 2025. Sökande: 1 144 mot 1 034.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(502)
- Män56 %(642)
- 24 år eller yngre80 %916
- 25–34 år17 %198
- 35 år eller äldre3 %30
- Antagna kvinnor45 %(40)
- Antagna män55 %(48)
Anmälningskod SU-43050. Källa: UHR.