Kandidatprogram i arkeologi och osteologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5005
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 136
- 31 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,76 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 31 | 26 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −3,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,76 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 16,03 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 17,09 → 15,08 (−2,01) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,55 → 13,77 (−2,78) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,35 → 12,65 (−4,70) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 18,49 → 12,80 (−5,69) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,26 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,76) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 12,80 | 16,81 |
| HT 2022 | 12,65 | 17,36 |
| HT 2023 | 13,77 | Alla antogs |
| HT 2024 | 15,08 | 14,10 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 136 | 27 |
| HT 2021 | 155 | 41 |
| HT 2022 | 162 | 29 |
| HT 2023 | 137 | 22 |
| HT 2024 | 153 | 24 |
| HT 2025 | 146 | 22 |
| HT 2026 | 136 | 31 |
Om programmet
Vill du förstå människans utveckling och historia? Genom att läsa kandidatprogrammet i arkeologi och osteologi lär du dig om människans långa sociala och fysiska historia, från de allra första människorna fram till idag. Programmet ges på Gotland, och med öns goda bevarande av osteologiskt material och närheten till fornlämningar är det ett självklart val. Inom osteologi lär du dig om djurs och människors skelett och vad dessa kan berätta om de olika individernas liv och död.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Präster | 50 900 kr45–62 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5005
UU-P5005 · nationell antagning
136 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,76 | 15 | Alla antogs | 13 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,2 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 12 | Alla antogs | 10 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i arkeologi och osteologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i arkeologi och osteologi vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i arkeologi och osteologi vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 136 personer, varav 31 i första hand. 26 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(82)
- Män40 %(54)
- 24 år eller yngre74 %100
- 25–34 år20 %27
- 35 år eller äldre7 %9
- Antagna kvinnor54 %(14)
- Antagna män46 %(12)
Anmälningskod UU-P5005. Källa: UHR.