Kandidatprogram i arkeologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-15045
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 307
- 47 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 44
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,27 | 16,34 | +0,07 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,04 | 16,04 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 36 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 16 terminer och stigit i 3 (11 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median +0,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 14 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 14 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,27 → 16,34 (+0,07) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2025 | 16,09 → 16,98 (+0,89) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2024 | 16,08 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,13 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,93 → 14,89 (−2,04) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2021 | 16,74 → 14,41 (−2,33) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 14,70 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 12,21 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,51 → 17,24 (+0,73) | 0,90 → 1,00 (+0,10) |
| HT 2016 | 14,00 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 17,24 | 15,86 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,41 | 15,71 |
| HT 2022 | 14,89 | 16,18 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 10,69 |
| HT 2025 | 16,98 | 16,23 |
| HT 2026 | 16,34 | 16,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 350 | 54 |
| HT 2011 | 346 | 50 |
| HT 2012 | 321 | 46 |
| HT 2013 | 314 | 32 |
| HT 2014 | 316 | 27 |
| HT 2015 | 313 | 30 |
| HT 2016 | 276 | 30 |
| HT 2017 | 265 | 24 |
| HT 2018 | 250 | 32 |
| HT 2019 | 232 | 39 |
| HT 2020 | 280 | 47 |
| HT 2021 | 332 | 45 |
| HT 2022 | 313 | 53 |
| HT 2023 | 290 | 35 |
| HT 2024 | 292 | 46 |
| HT 2025 | 293 | 54 |
| HT 2026 | 307 | 47 |
Om programmet
Vill du veta hur människor levde förr? Arkeologi och Antikens kultur och samhällsliv är tvärvetenskapliga ämnen och handlar om människors kultur och livsvillkor under årtusenden i både Nordeuropa och vid Medelhavet. I första hand studeras materiella spår efter människor, för senare tidsperioder relateras dessa även till skriftliga källor. Laborativ arkeologi läses vid institutionens forskningslaboratorium.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i arkeologi - Inriktningen ArkeologiBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i arkeologi - Inriktningen OsteoarkeologiBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i arkeologi - Inriktning Laborativ arkeologiBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i arkeologi - Inriktningen Antikens kultur och samhällslivBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i arkeologi - Inriktningen MiljöhumanioraBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-15045
SU-15045 · nationell antagning
307 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,27 | 30 | 16,34 | 16 | 30 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,04 | 5 | 16,04 | 5 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 18 | 0,75 | 13 | 13 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i arkeologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i arkeologi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,34, HP 0,75 och BII 16,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i arkeologi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 307 personer, varav 47 i första hand. 36 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i arkeologi vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,34 HT 2026 mot 16,98 HT 2025. Sökande: 307 mot 293.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(176)
- Män43 %(131)
- 24 år eller yngre68 %209
- 25–34 år25 %77
- 35 år eller äldre7 %21
- Antagna kvinnor67 %(24)
- Antagna män33 %(12)
Anmälningskod SU-15045. Källa: UHR.