Kandidatprogram i astronomi och astrofysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-46023
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 317
- 48 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 35
- Sökande per plats
- 15,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,45 | 19,01 | −0,44 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,52 | 17,29 | −2,23 |
| Antagna totalt | 25 | 20 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och legat kvar i 1 (median −0,92). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,45 → 19,01 (−0,44) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 18,65 → 18,65 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 18,46 → 17,20 (−1,26) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,19 → 18,27 (−0,92) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,53 → 17,76 (−1,77) | 1,25 → 0,95 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 17,76 | 17,29 |
| HT 2023 | 18,27 | 15,40 |
| HT 2024 | 17,20 | 17,50 |
| HT 2025 | 18,65 | 20,73 |
| HT 2026 | 19,01 | 17,29 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 241 | 31 |
| HT 2023 | 238 | 28 |
| HT 2024 | 243 | 30 |
| HT 2025 | 242 | 38 |
| HT 2026 | 317 | 48 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-46023
SU-46023 · nationell antagning
317 sökande, 48 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,45 | 12 | 19,01 | 9 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,52 | 2 | 17,29 | 2 | 12 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 10 | 1,40 | 8 | 27 |
| MAFYP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i astronomi och astrofysik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i astronomi och astrofysik vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,40 och BII 17,29. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i astronomi och astrofysik vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 317 personer, varav 48 i första hand. 20 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i astronomi och astrofysik vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 18,65 HT 2025. Sökande: 317 mot 242.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(132)
- Män58 %(185)
- 24 år eller yngre82 %260
- 25–34 år14 %44
- 35 år eller äldre4 %13
- Antagna kvinnor60 %(12)
- Antagna män40 %(8)
Anmälningskod SU-46023. Källa: UHR.