Kandidatprogram i beteendevetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80431
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 029
- 271 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 502
- Sökande per plats
- 27,1
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,57 | 20,16 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,63 | 20,5 | −0,13 |
| Antagna totalt | 85 | 75 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,37). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 18 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,10 under i 7 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,57 → 20,16 (−0,41) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 20,78 → 20,42 (−0,36) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,68 → 20,05 (−0,63) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,52 → 20,05 (−0,47) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,68 → 20,31 (−0,37) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2021 | 20,55 → 20,10 (−0,45) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2020 | 20,64 → 20,42 (−0,22) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,47 → 20,10 (−0,37) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2018 | 20,47 → 19,84 (−0,63) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| HT 2017 | 20,47 → 19,95 (−0,52) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,00 | 20,50 |
| HT 2011 | 20,90 | 20,58 |
| HT 2012 | 21,05 | 19,31 |
| HT 2013 | 20,60 | 20,81 |
| HT 2014 | 20,80 | 19,40 |
| HT 2015 | 20,40 | 18,49 |
| HT 2016 | 20,00 | 20,70 |
| HT 2017 | 19,95 | 18,75 |
| HT 2018 | 19,84 | 19,17 |
| HT 2019 | 20,10 | 18,90 |
| HT 2020 | 20,42 | 19,47 |
| HT 2021 | 20,10 | 20,00 |
| HT 2022 | 20,31 | 19,90 |
| HT 2023 | 20,05 | 19,64 |
| HT 2024 | 20,05 | 20,90 |
| HT 2025 | 20,42 | 20,00 |
| HT 2026 | 20,16 | 20,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,50 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 1 463 | 396 |
| HT 2010 | 1 873 | 392 |
| HT 2011 | 1 876 | 402 |
| HT 2012 | 1 992 | 391 |
| HT 2013 | 2 035 | 354 |
| HT 2014 | 2 174 | 360 |
| HT 2015 | 2 161 | 341 |
| HT 2016 | 2 182 | 293 |
| HT 2017 | 2 186 | 313 |
| HT 2018 | 2 195 | 350 |
| HT 2019 | 1 847 | 316 |
| HT 2020 | 1 848 | 328 |
| HT 2021 | 1 615 | 256 |
| HT 2022 | 1 887 | 290 |
| HT 2023 | 1 889 | 296 |
| HT 2024 | 1 951 | 284 |
| HT 2025 | 1 955 | 298 |
| HT 2026 | 2 029 | 271 |
Om programmet
Vill du förstå varför människor tänker och handlar som de gör, och hur vi påverkar varandra? På Beteendevetenskapliga programmet i Lund får du en bred kompetens om mänskligt beteende och lär dig att se samband mellan individ, grupp och samhälle. Kandidatprogrammet i beteendevetenskap är en treårig, tvärvetenskaplig utbildning som ger dig bred kompetens om mänskligt beteende.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80431
LU-80431 · nationell antagning
2 029 sökande, 271 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,57 | 48 | 20,16 | 42 | 438 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,63 | 4 | 20,5 | 4 | 89 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 28 | 1,25 | 24 | 316 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i beteendevetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i beteendevetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,16, HP 1,25 och BII 20,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i beteendevetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 2 029 personer, varav 271 i första hand. 75 antogs, alltså 27,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i beteendevetenskap vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,16 HT 2026 mot 20,42 HT 2025. Sökande: 2 029 mot 1 955.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(1 706)
- Män16 %(323)
- 24 år eller yngre83 %1 684
- 25–34 år12 %249
- 35 år eller äldre5 %96
- Antagna kvinnor81 %(61)
- Antagna män19 %(14)
Anmälningskod LU-80431. Källa: UHR.