Kandidatprogram i cell- och molekylärbiologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-56074
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 231
- 21 i första hand
- Antagna
- 18
- urval 2
- Reserver
- 21
- Sökande per plats
- 12,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,89 | 19,17 | −0,72 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,20 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,34 | 18,54 | +1,2 |
| Antagna totalt | 20 | 18 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,89 → 19,17 (−0,72) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2025 | 19,32 → 19,32 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 19,32 | 20,85 |
| HT 2026 | 19,17 | 18,54 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 271 | 29 |
| HT 2026 | 231 | 21 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 (äldre kurs Matematik D). Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-56074
SU-56074 · nationell antagning
231 sökande, 21 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,89 | 11 | 19,17 | 11 | 15 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,34 | 2 | 18,54 | 1 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 7 | 1,20 | 6 | 17 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i cell- och molekylärbiologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i cell- och molekylärbiologi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,17, HP 1,20 och BII 18,54. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i cell- och molekylärbiologi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 231 personer, varav 21 i första hand. 18 antogs, alltså 12,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i cell- och molekylärbiologi vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,17 HT 2026 mot 19,32 HT 2025. Sökande: 231 mot 271.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(161)
- Män30 %(70)
- 24 år eller yngre80 %185
- 25–34 år18 %41
- 35 år eller äldre2 %5
- Antagna kvinnor67 %(12)
- Antagna män33 %(6)
Anmälningskod SU-56074. Källa: UHR.