Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-43029

BIGymnasiebetyg 16,61 av max 22,5 −0,15 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,63 av max 22,5 +0,03 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
796
198 i första hand
Antagna
110
urval 2
Reserver
197
Sökande per plats
7,2
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,4516,61−0,84
Högskoleprov (HP)1,000,95−0,05
Betyg (BII)17,416,63−0,77
Antagna totalt120110−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i datorspelsutveckling (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,45 → 16,61 (−0,84)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202517,19 → 16,76 (−0,43)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202417,86 → 17,28 (−0,58)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202318,20 → 17,49 (−0,71)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202217,90 → 17,25 (−0,65)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202117,94 → 17,60 (−0,34)1,15 → 1,00 (−0,15)
HT 202017,75 → 17,24 (−0,51)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 201917,19 → 16,74 (−0,45)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 201817,13 → 16,50 (−0,63)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 201717,59 → 16,82 (−0,77)1,15 → 1,05 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Datorspelsutveckling är ett mycket expansivt område där ämnesområdena design, konstnärlig utformning och berättande möter teknik. På programmet får du kunskap, förståelse och färdigheter i datorspelsutveckling och de sociala fenomen som uppstår kring datorspel och datorspelande. Du lär dig även grunderna inom data- och systemvetenskap vilket hjälper dig att sätta in datorspelsutveckling i ett bredare perspektiv.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-43029

SU-43029 · nationell antagning

796 sökande, 198 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,45 67 16,61 61 153
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,4 11 16,63 11 56
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,00 39 0,95 36 91
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Kandidatprogram i datorspelsutveckling

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i datorspelsutveckling vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,61, HP 0,95 och BII 16,63. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i datorspelsutveckling vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 796 personer, varav 198 i första hand. 110 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i datorspelsutveckling vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,61 HT 2026 mot 16,76 HT 2025. Sökande: 796 mot 850.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor25 %(198)
  • Män75 %(598)
  • 24 år eller yngre66 %527
  • 25–34 år28 %225
  • 35 år eller äldre6 %44
  • Antagna kvinnor28 %(31)
  • Antagna män72 %(79)

Anmälningskod SU-43029. Källa: UHR.