Kandidatprogram i genusvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80433
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 159
- 13 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 61 | 34 | −27 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 15,42 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 15,41 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 17,55 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,92 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 19,01 → 16,93 (−2,08) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,20 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 18,91 → 14,58 (−4,33) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2016 | 19,70 → 19,51 (−0,19) | 0,90 → 0,50 (−0,40) |
| HT 2015 | 19,75 → 19,07 (−0,68) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2014 | 19,05 → 16,60 (−2,45) | 1,15 → 0,75 (−0,40) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 15,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 15,80 | 21,33 |
| HT 2013 | 16,80 | Inget urval |
| HT 2014 | 16,60 | 14,30 |
| HT 2015 | 19,07 | 15,16 |
| HT 2016 | 19,51 | 15,90 |
| HT 2017 | 14,58 | 16,68 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 16,93 | 13,00 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,45 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 113 | 31 |
| HT 2009 | 143 | 18 |
| HT 2010 | 149 | 26 |
| HT 2011 | 209 | 30 |
| HT 2012 | 209 | 27 |
| HT 2013 | 244 | 33 |
| HT 2014 | 348 | 45 |
| HT 2015 | 330 | 56 |
| HT 2016 | 322 | 42 |
| HT 2017 | 260 | 34 |
| HT 2018 | 227 | 27 |
| HT 2019 | 200 | 30 |
| HT 2020 | 229 | 26 |
| HT 2021 | 259 | 44 |
| HT 2022 | 194 | 30 |
| HT 2023 | 151 | 20 |
| HT 2024 | 176 | 16 |
| HT 2025 | 158 | 12 |
| HT 2026 | 159 | 13 |
Om programmet
Genusvetenskapen fokuserar på hur genus, etnicitet, klass och sexualitet hänger ihop och påverkar människors liv, samhället och världen. Programmet ger dig en eftertraktad kompetens för att bidra till ett mer rättvist samhälle. Kandidatprogrammet i genusvetenskap innehåller teoretiskt avancerade studier med stark koppling till arbetslivet. Utbildningen förbereder dig för att arbeta med genusfrågor både nationellt och internationellt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80433
LU-80433 · nationell antagning
159 sökande, 13 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 35 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 18 | Alla antogs | 13 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i genusvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i genusvetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i genusvetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 159 personer, varav 13 i första hand. 34 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor89 %(142)
- Män11 %(17)
- 24 år eller yngre87 %138
- 25–34 år11 %17
- 35 år eller äldre3 %4
- Antagna kvinnor91 %(31)
- Antagna män9 %(3)
Anmälningskod LU-80433. Källa: UHR.