Kandidatprogram i global utveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-37020
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 727
- 73 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 144
- Sökande per plats
- 12,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,81 | 18,07 | −0,74 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,90 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,28 | 18,59 | −0,69 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (median −0,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 15 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 15 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 15 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,81 → 18,07 (−0,74) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2025 | 19,05 → 18,63 (−0,42) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,64 → 18,85 (−0,79) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,43 → 19,01 (−0,42) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2022 | 20,10 → 19,32 (−0,78) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2021 | 19,90 → 19,17 (−0,73) | 1,10 → 0,85 (−0,25) |
| HT 2020 | 20,25 → 19,74 (−0,51) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,41 → 19,55 (−0,86) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2018 | 20,42 → 19,17 (−1,25) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2017 | 20,73 → 19,74 (−0,99) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,81) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 20,60 | 19,68 |
| HT 2013 | 20,50 | 19,20 |
| HT 2014 | 19,90 | 18,60 |
| HT 2015 | 19,80 | 19,14 |
| HT 2016 | 20,21 | 18,90 |
| HT 2017 | 19,74 | 19,26 |
| HT 2018 | 19,17 | 18,50 |
| HT 2019 | 19,55 | 19,85 |
| HT 2020 | 19,74 | 19,65 |
| HT 2021 | 19,17 | 18,72 |
| HT 2022 | 19,32 | 18,09 |
| HT 2023 | 19,01 | 19,34 |
| HT 2024 | 18,85 | 17,13 |
| HT 2025 | 18,63 | 16,79 |
| HT 2026 | 18,07 | 18,59 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,10 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 1 342 | 208 |
| HT 2013 | 1 875 | 326 |
| HT 2014 | 1 645 | 198 |
| HT 2015 | 1 699 | 183 |
| HT 2016 | 1 556 | 184 |
| HT 2017 | 1 448 | 205 |
| HT 2018 | 1 180 | 158 |
| HT 2019 | 923 | 150 |
| HT 2020 | 998 | 146 |
| HT 2021 | 931 | 106 |
| HT 2022 | 860 | 101 |
| HT 2023 | 653 | 93 |
| HT 2024 | 670 | 87 |
| HT 2025 | 749 | 93 |
| HT 2026 | 727 | 73 |
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i global politisk ekonomi med historiskt perspektivBI18,13HP1,00Sökande/plats15,6
- Masterprogram i Global politisk ekonomiBI–HP–Sökande/plats26,7
- Masterprogram i social-ekologisk resiliens för hållbar utvecklingBI–HP–Sökande/plats6,7
- Masterprogram i teoretisk fysikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-37020
SU-37020 · nationell antagning
727 sökande, 73 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,81 | 33 | 18,07 | 34 | 120 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,28 | 5 | 18,59 | 5 | 34 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 19 | 0,90 | 19 | 89 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i global utveckling
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i global utveckling vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,07, HP 0,90 och BII 18,59. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i global utveckling vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 727 personer, varav 73 i första hand. 60 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i global utveckling vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,07 HT 2026 mot 18,63 HT 2025. Sökande: 727 mot 749.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(473)
- Män35 %(254)
- 24 år eller yngre80 %582
- 25–34 år17 %124
- 35 år eller äldre3 %21
- Antagna kvinnor75 %(45)
- Antagna män25 %(15)
Anmälningskod SU-37020. Källa: UHR.