Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80803

BIGymnasiebetyg 14,90 av max 22,5 +1,15 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 17,84 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
119
31 i första hand
Antagna
25
urval 2
Reserver
9
Sökande per plats
4,8
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,2414,9−2,34
Högskoleprov (HP)0,80Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)17,8417,84Oförändrad
Antagna totalt2525Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,16). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 16 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 9.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 16 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 8.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i japanska (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,24 → 14,90 (−2,34)0,80 → alla behöriga antogs
HT 202516,90 → 13,75 (−3,15)0,70 → alla behöriga antogs
HT 202415,77 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 202317,55 → 12,90 (−4,65)0,95 → alla behöriga antogs
HT 202218,23 → 16,71 (−1,52)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202117,70 → 17,34 (−0,36)0,95 → 0,65 (−0,30)
HT 202017,68 → 15,16 (−2,52)0,85 → 0,50 (−0,35)
HT 201916,93 → 14,30 (−2,63)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 201818,06 → 16,90 (−1,16)0,80 → 0,60 (−0,20)
HT 201717,80 → 17,19 (−0,61)0,90 → 0,80 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du fascinerad av japanska TV-spel, manga eller kampsport? Kanske gillar du japansk estetik, språk eller teknik? Då kan kandidatprogrammet i japanska vara något för dig. Här får du lära dig språket på djupet - och förstå det moderna Japan genom historia, kultur och samhälle. Kandidatprogrammet i japanska är en treårig utbildning (180 högskolepoäng) där du lär dig att läsa, skriva och tala japanska. Du får också kunskap om Japans historia, kultur och samhälle - både förr och nu.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80803

LU-80803 · nationell antagning

119 sökande, 31 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 3 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,24 15 14,9 15 6
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,84 1 17,84 1 2
HP Högskoleprovet 0,80 8 Alla antogs 8 0

Vanliga frågor om Kandidatprogram i japanska

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i japanska vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,9, alla behöriga antogs i HP och BII 17,84. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i japanska vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 119 personer, varav 31 i första hand. 25 antogs, alltså 4,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i japanska vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 14,9 HT 2026 mot 13,75 HT 2025. Sökande: 119 mot 116.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor43 %(51)
  • Män57 %(68)
  • 24 år eller yngre66 %79
  • 25–34 år29 %35
  • 35 år eller äldre4 %5
  • Antagna kvinnor44 %(11)
  • Antagna män56 %(14)

Anmälningskod LU-80803. Källa: UHR.