Kandidatprogram i kognitionsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-87006
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 584
- 104 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 120
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,59 | 17,67 | −0,92 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,04 | 18,03 | −0,01 |
| Antagna totalt | 80 | 70 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (median −0,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 13 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 13 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,59 → 17,67 (−0,92) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,85 → 18,51 (−0,34) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,17 → 18,23 (−0,94) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,17 → 18,39 (−0,78) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,38 → 18,01 (−1,37) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,85 → 18,30 (−0,55) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2020 | 19,22 → 18,05 (−1,17) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,45 → 18,02 (−0,43) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 18,80 → 18,06 (−0,74) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2017 | 19,03 → 18,38 (−0,65) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,59) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 17,74 | 15,95 |
| HT 2015 | 18,50 | 15,72 |
| HT 2016 | 18,47 | 16,00 |
| HT 2017 | 18,38 | 18,19 |
| HT 2018 | 18,06 | 17,97 |
| HT 2019 | 18,02 | 16,54 |
| HT 2020 | 18,05 | 17,75 |
| HT 2021 | 18,30 | 18,59 |
| HT 2022 | 18,01 | 17,05 |
| HT 2023 | 18,39 | 18,35 |
| HT 2024 | 18,23 | 18,20 |
| HT 2025 | 18,51 | 17,75 |
| HT 2026 | 17,67 | 18,03 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 490 | 85 |
| HT 2015 | 636 | 112 |
| HT 2016 | 623 | 111 |
| HT 2017 | 620 | 112 |
| HT 2018 | 652 | 122 |
| HT 2019 | 581 | 111 |
| HT 2020 | 699 | 128 |
| HT 2021 | 732 | 135 |
| HT 2022 | 637 | 124 |
| HT 2023 | 663 | 139 |
| HT 2024 | 676 | 136 |
| HT 2025 | 684 | 128 |
| HT 2026 | 584 | 104 |
Om programmet
Kognitionsvetenskap är ett tvärvetenskapligt ämne där du studerar hur människor, andra biologiska varelser och smarta maskiner bearbetar och använder information. På Göteborgs universitet får du en bred utbildning i ämnet grundad i områden som filosofi, psykologi, språk och kommunikation, neurovetenskap samt datavetenskap och informationsteknologi (IT). Du lär dig hur människor bearbetar och kommunicerar information likväl som hur samspelet mellan människor och IT fungerar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Systemvetenskap: samhällets digitalisering, kandidatprogramBI17,92HP1,10Sökande/plats10,9
- Filosofi, politik och ekonomi, kandidatprogramBI18,71HP1,30Sökande/plats23,4
- Kandidatprogram i engelska med arbetslivsanknytningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Lärande, kommunikation och informationsteknologi, MagisterprogramBI–HP–Sökande/plats2,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-87006
GU-87006 · nationell antagning
584 sökande, 104 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,59 | 45 | 17,67 | 39 | 96 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,04 | 7 | 18,03 | 6 | 30 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 27 | 1,05 | 24 | 83 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i kognitionsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kognitionsvetenskap vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,67, HP 1,05 och BII 18,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i kognitionsvetenskap vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 584 personer, varav 104 i första hand. 70 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i kognitionsvetenskap vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,67 HT 2026 mot 18,51 HT 2025. Sökande: 584 mot 684.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(372)
- Män36 %(212)
- 24 år eller yngre79 %460
- 25–34 år16 %96
- 35 år eller äldre5 %28
- Antagna kvinnor70 %(49)
- Antagna män30 %(21)
Anmälningskod GU-87006. Källa: UHR.