Kandidatprogram i marinbiologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-56094
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 320
- 44 i första hand
- Antagna
- 12
- urval 2
- Reserver
- 30
- Sökande per plats
- 26,7
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,9 | 17,57 | −1,33 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,35 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,23 | 17,88 | −1,35 |
| Antagna totalt | 16 | 12 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 15.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 18 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,90 → 17,57 (−1,33) | 1,50 → 1,35 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,85 → 18,08 (−0,77) | 1,40 → 1,15 (−0,25) |
| HT 2024 | 19,32 → 17,34 (−1,98) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | 18,90 → 18,69 (−0,21) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 18,85 → 17,81 (−1,04) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,64 → 18,17 (−1,47) | 1,35 → 1,20 (−0,15) |
| HT 2020 | 19,27 → 17,44 (−1,83) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2019 | 18,80 → 14,63 (−4,17) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2018 | 17,24 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 18,28 → 16,32 (−1,96) | 1,25 → 1,00 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 16,30 | 17,50 |
| HT 2012 | 16,95 | 16,78 |
| HT 2013 | 16,35 | 18,95 |
| HT 2014 | 18,02 | 17,53 |
| HT 2015 | 17,08 | 19,18 |
| HT 2016 | 18,23 | 16,10 |
| HT 2017 | 16,32 | 15,17 |
| HT 2018 | Alla antogs | 17,55 |
| HT 2019 | 14,63 | 20,00 |
| HT 2020 | 17,44 | 16,00 |
| HT 2021 | 18,17 | 20,09 |
| HT 2022 | 17,81 | 21,50 |
| HT 2023 | 18,69 | 19,01 |
| HT 2024 | 17,34 | 19,15 |
| HT 2025 | 18,08 | 19,52 |
| HT 2026 | 17,57 | 17,88 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,10 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 219 | 23 |
| HT 2009 | 268 | 29 |
| HT 2010 | 238 | 28 |
| HT 2011 | 264 | 43 |
| HT 2012 | 191 | 38 |
| HT 2013 | 265 | 26 |
| HT 2014 | 268 | 33 |
| HT 2015 | 284 | 47 |
| HT 2016 | 244 | 31 |
| HT 2017 | 238 | 33 |
| HT 2018 | 283 | 47 |
| HT 2019 | 264 | 40 |
| HT 2020 | 310 | 46 |
| HT 2021 | 320 | 53 |
| HT 2022 | 308 | 54 |
| HT 2023 | 304 | 61 |
| HT 2024 | 305 | 46 |
| HT 2025 | 347 | 53 |
| HT 2026 | 320 | 44 |
Om programmet
Havet täcker 3/4 av jordens yta och omfattar allt från korallrev och djuphav till vår egen Östersjö och Västkust. I havet finner vi den största mångfalden av organismer och dess betydelse som födokälla för världens befolkning ökar idag, samtidigt som resurserna hotas av bl a överfiske och miljöförstöring. Kandidatprogrammet ger dig god kunskap om de marina ekosystemen längs hela Sveriges kust, från brackvattenmiljöerna i Östersjön till våra mest marina miljöer på Västkusten.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-56094
SU-56094 · nationell antagning
320 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,9 | 10 | 17,57 | 7 | 22 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,23 | 1 | 17,88 | 1 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 5 | 1,35 | 4 | 22 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i marinbiologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i marinbiologi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,57, HP 1,35 och BII 17,88. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i marinbiologi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 320 personer, varav 44 i första hand. 12 antogs, alltså 26,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i marinbiologi vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,57 HT 2026 mot 18,08 HT 2025. Sökande: 320 mot 347.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(197)
- Män38 %(123)
- 24 år eller yngre78 %250
- 25–34 år18 %57
- 35 år eller äldre4 %13
- Antagna kvinnor58 %(7)
- Antagna män42 %(5)
Anmälningskod SU-56094. Källa: UHR.