Kandidatprogram i musikvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5240
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 112
- 25 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 1
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,72 | 12,15 | −4,57 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 17,15 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,54). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (10 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,72 → 12,15 (−4,57) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 17,90 → 15,36 (−2,54) | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,77 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,19 → 14,65 (−2,54) | 1,05 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 18,10 → 17,42 (−0,68) | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 19,20 → 18,10 (−1,10) | 1,05 → 0,80 (−0,25) |
| HT 2020 | 18,15 → 15,65 (−2,50) | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,81 → 15,20 (−2,61) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,60 → 10,79 (−6,81) | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 17,19 → 13,16 (−4,03) | 0,45 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 15,00 | Inget urval |
| HT 2015 | 15,00 | 15,50 |
| HT 2016 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2017 | 13,16 | Inget urval |
| HT 2018 | 10,79 | 16,65 |
| HT 2019 | 15,20 | 14,84 |
| HT 2020 | 15,65 | 14,67 |
| HT 2021 | 18,10 | 19,45 |
| HT 2022 | 17,42 | 16,96 |
| HT 2023 | 14,65 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2025 | 15,36 | 15,72 |
| HT 2026 | 12,15 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 104 | 19 |
| HT 2015 | 110 | 16 |
| HT 2016 | 94 | 17 |
| HT 2017 | 85 | 14 |
| HT 2018 | 94 | 17 |
| HT 2019 | 88 | 17 |
| HT 2020 | 105 | 19 |
| HT 2021 | 130 | 31 |
| HT 2022 | 127 | 30 |
| HT 2023 | 119 | 30 |
| HT 2024 | 118 | 21 |
| HT 2025 | 135 | 39 |
| HT 2026 | 112 | 25 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 12,15 | Alla antogs | 4,5 | 112 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i musikvetenskap med inriktning mot musikkommunikatör · Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 5,9 | 88 |
Om programmet
Musikhistoria, musikteori och musikens roll i samtiden – när du läser kandidatprogrammet i musikvetenskap i Uppsala närmar du dig musiken utifrån historiska, estetiska och etnografiska perspektiv. Ett viktigt inslag i utbildningen är att träna upp färdigheter i att hantera musik i såväl notskrift som i klingande form samt att kunna analysera musikaliska uttryck och strukturer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Musiker, sångare och kompositörer | 44 400 kr34–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kantor och organist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5240
UU-P5240 · nationell antagning
112 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,72 | 14 | 12,15 | 19 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,15 | 1 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 10 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i musikvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i musikvetenskap vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,15, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i musikvetenskap vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 112 personer, varav 25 i första hand. 25 antogs, alltså 4,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i musikvetenskap vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,15 HT 2026 mot 15,36 HT 2025. Sökande: 112 mot 135.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i musikvetenskap mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor47 %(53)
- Män53 %(59)
- 24 år eller yngre77 %86
- 25–34 år15 %17
- 35 år eller äldre8 %9
- Antagna kvinnor48 %(12)
- Antagna män52 %(13)
Anmälningskod UU-P5240. Källa: UHR.