Krig, kultur och samhälle - kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · FHS-P2608
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 815
- 172 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 216
- Sökande per plats
- 14,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,69 | 19,38 | −0,31 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,48 | 18,91 | −0,57 |
| Antagna totalt | 70 | 55 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 4 terminer och legat kvar i 2 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 4 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,69 → 19,38 (−0,31) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 19,79 → 19,53 (−0,26) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2024 | 19,53 → 18,89 (−0,64) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,01 → 18,23 (−0,78) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 18,23 | 17,32 |
| HT 2024 | 18,89 | 18,45 |
| HT 2025 | 19,53 | 18,91 |
| HT 2026 | 19,38 | 18,91 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 518 | 117 |
| HT 2024 | 641 | 146 |
| HT 2025 | 678 | 138 |
| HT 2026 | 815 | 172 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b, Engelska 6. Eller: Historia 1a1 + 1a2 alternativt Historia A, Engelska B.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Försvarshögskolan Stockholm.
Liknande program vid Försvarshögskolan Stockholm
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod FHS-P2608
FHS-P2608 · nationell antagning
815 sökande, 172 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,69 | 41 | 19,38 | 31 | 180 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,48 | 4 | 18,91 | 4 | 38 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 23 | 1,25 | 18 | 122 |
Vanliga frågor om Krig, kultur och samhälle - kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Krig, kultur och samhälle - kandidatprogram vid Försvarshögskolan Stockholm HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,38, HP 1,25 och BII 18,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Krig, kultur och samhälle - kandidatprogram vid Försvarshögskolan Stockholm?
HT 2026 sökte 815 personer, varav 172 i första hand. 55 antogs, alltså 14,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Krig, kultur och samhälle - kandidatprogram vid Försvarshögskolan Stockholm?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,38 HT 2026 mot 19,53 HT 2025. Sökande: 815 mot 678.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor47 %(386)
- Män53 %(429)
- 24 år eller yngre70 %567
- 25–34 år24 %197
- 35 år eller äldre6 %51
- Antagna kvinnor47 %(26)
- Antagna män53 %(29)
Anmälningskod FHS-P2608. Källa: UHR.