Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-64801
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 273
- 120 i första hand
- Antagna
- 23
- urval 2
- Reserver
- 107
- Sökande per plats
- 11,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| AU | 640 | 560 | −80 |
| Antagna totalt | 28 | 23 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AU: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AU |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 770 |
| HT 2020 | 760 |
| HT 2021 | 770 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 740 |
| HT 2026 | 560 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 279 | 132 |
| HT 2019 | 318 | 162 |
| HT 2020 | 339 | 162 |
| HT 2021 | 266 | 131 |
| HT 2022 | 232 | 106 |
| HT 2023 | 219 | 89 |
| HT 2024 | 221 | 95 |
| HT 2025 | 264 | 108 |
| HT 2026 | 273 | 120 |
Om programmet
This multidisciplinary master’s programme provides in-depth knowledge on sustainable development and sustainability leadership. The programme provide students with an understanding of organisation and leadership theory in the context of sustainability. It also provide students with an understanding of research methods for sustainable decision-making. The education lays a solid foundation for those seeking to lead or manage sustainable initiatives in the workplace, community and the world.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Kandidatexamen om minst 180 hp samt Engelska 6 enligt svensk gymnasieskola
- Examen
- Magisterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- Leadership and Organisation: Societal Challenges and Organisational Changes, Master's Programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats12,2
- Criminology, Master's Programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats13,9
- Urban Studies, Master's Programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats4,4
- Urban Studies: Urban Business and Development - Real Estate and Transport, Master's Programme (Two-year)BI–HP–Sökande/plats4,7
- Political Science: Global Politics, Master's Programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats–
- International Migration and Ethnic Relations, Master's Programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats–
- Teaching and Learning in Higher Education, Master's Programme (One -Year)BI–HP–Sökande/plats7,4
- Sport Sciences: Sport in Society, Master's Programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats4,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MAU-64951 · masterantagning
534 sökande, 177 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | 560 | 58 | – | – | 68 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 58 |
MAU-64801 · nationell antagning
273 sökande, 120 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | 640 | 28 | 560 | 23 | 25 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 38 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 44 |
Vanliga frågor om Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year)
Vad krävdes för att komma in på Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year) vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen AU 560. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year) vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 273 personer, varav 120 i första hand. 23 antogs, alltså 11,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year) vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i AU krävdes 560 HT 2026 mot 740 HT 2025. Sökande: 273 mot 264.
Hur görs urvalet till Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year) vid Malmö universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i AU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(174)
- Män36 %(99)
- 24 år eller yngre22 %60
- 25–34 år48 %132
- 35 år eller äldre30 %81
- Antagna kvinnor65 %(15)
- Antagna män35 %(8)
Anmälningskod MAU-64801. Källa: UHR.