Masterprogram i bioinformatik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · LU-18010
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper LUALM (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 518
- 195 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 1
- Reserver
- 177
- Sökande per plats
- 17,3
- Mycket hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
LUALM: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | LUALM |
|---|---|
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 892 |
| HT 2016 | 850 |
| HT 2017 | 870 |
| HT 2018 | 850 |
| HT 2019 | 870 |
| HT 2020 | 860 |
| HT 2021 | 860 |
| HT 2022 | 860 |
| HT 2023 | 870 |
| HT 2024 | 850 |
| HT 2025 | 870 |
| HT 2026 | 880 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 17 | 4 |
| HT 2011 | 9 | 6 |
| HT 2012 | 9 | 5 |
| HT 2013 | 12 | 2 |
| HT 2014 | 13 | 4 |
| HT 2015 | 20 | 5 |
| HT 2016 | 34 | 11 |
| HT 2017 | 29 | 12 |
| HT 2018 | 25 | 9 |
| HT 2019 | 257 | 97 |
| HT 2020 | 310 | 131 |
| HT 2021 | 310 | 129 |
| HT 2022 | 317 | 143 |
| HT 2023 | 430 | 186 |
| HT 2024 | 419 | 176 |
| HT 2025 | 538 | 228 |
| HT 2026 | 518 | 195 |
Om programmet
Vill du jobba tvärvetenskapligt med stora mängder data? Masterprogrammet i bioinformatik ger dig omfattande träning i olika programmeringsverktyg och gör dig till en efterfrågad expert som kan analysera molekylärbiologiska och medicinska forskningsresultat. Forskning inom medicin, biokemi och biologi skapar enorma mängder data. Detta leder till en hög efterfrågan på personer med kunskap inom bioinformatik, både inom akademin och i näringslivet.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Examen på grundnivå (kandidatexamen) om minst 180 hp i molekylärbiologi, biomedicin, biologi, bioinformatik, bioteknik, mikrobiologi, biokemi, eller motsvarande, vari ska ingå 5 hp statistik eller matematik. Engelska 6/B. eller Kandidatexamen om minst 180 hp i datavetenskap, matematik eller motsvarande. Engelska 6/B.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-18010
LU-18010 · masterantagning
518 sökande, 195 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | – | – | 0 |
| LUALM Lärosätets eget urval | 880 | 27 | – | – | 177 |
Vanliga frågor om Masterprogram i bioinformatik
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i bioinformatik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen LUALM 880 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i bioinformatik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 518 personer, varav 195 i första hand. 30 antogs, alltså 17,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Masterprogram i bioinformatik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i LUALM krävdes 880 HT 2026 mot 870 HT 2025. Sökande: 518 mot 538.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(291)
- Män44 %(227)
- 24 år eller yngre46 %240
- 25–34 år43 %225
- 35 år eller äldre10 %53
- Antagna kvinnor80 %(24)
- Antagna män20 %(6)
Anmälningskod LU-18010. Källa: UHR.