Masterprogram i molekylär medicin
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P3865
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 275
- 77 i första hand
- Antagna
- 1
- urval 2
- Reserver
- 72
- Sökande per plats
- 275
- Bara 1 plats, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| AU | 885 | 901 | +16 |
| Antagna totalt | 2 | 1 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AU: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AU |
|---|---|
| HT 2010 | 600 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 750 |
| HT 2016 | 800 |
| HT 2017 | 900 |
| HT 2018 | 910 |
| HT 2019 | 950 |
| HT 2020 | Inget urval |
| HT 2021 | 955 |
| HT 2022 | 955 |
| HT 2023 | 960 |
| HT 2024 | 994 |
| HT 2025 | 985 |
| HT 2026 | 901 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 321 | 109 |
| HT 2011 | 118 | 46 |
| HT 2012 | 172 | 77 |
| HT 2013 | 28 | 6 |
| HT 2014 | 34 | 12 |
| HT 2015 | 49 | 24 |
| HT 2016 | 26 | 10 |
| HT 2017 | 52 | 13 |
| HT 2018 | 50 | 11 |
| HT 2019 | 96 | 38 |
| HT 2020 | 67 | 18 |
| HT 2021 | 120 | 31 |
| HT 2022 | 63 | 19 |
| HT 2023 | 128 | 35 |
| HT 2024 | 172 | 43 |
| HT 2025 | 230 | 76 |
| HT 2026 | 275 | 77 |
Om programmet
Framtidens sjukvård kommer att bygga på individanpassad och innovativ translationell medicin, där utveckling av banbrytande molekylära tekniker står i centrum för att förutse, diagnostisera och behandla sjukdomar. Denna förändring kräver spetskompetens inom sjukvård, forskning och Life Science-industrin. Masterprogrammet i molekylär medicin erbjuder en djupgående förståelse av sjukdomens molekylära mekanismer och introducerar dig till avancerade tekniker inom genomik, epigenomik och proteomik.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen om 180 hp inom biokemi/kemi, biologi, biomedicin/medicin, bioteknik, cell-/molekylärbiologi, genetik, life science, medicinsk vetenskap eller liknande, inklusive kurser i biokemi, cellbiologi, genetik, kemi och molekylärbiologi/-genetik om sammanlagt minst 30 hp. Kunskap om och erfarenhet av relaterat laborativt arbete. Dessutom krävs kunskaper i engelska motsvarande Engelska 6. (Med en svensk kandidatexamen uppfylls kravet på engelska.)
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-M3865 · masterantagning
585 sökande, 169 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUAVG Lärosätets eget urval | 991 | 17 | – | – | 95 |
| AUBEF Lärosätets eget urval | 993 | 19 | – | – | 101 |
UU-P3865 · nationell antagning
275 sökande, 77 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | 885 | 2 | 901 | 1 | 72 |
Vanliga frågor om Masterprogram i molekylär medicin
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i molekylär medicin vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen AU 901. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i molekylär medicin vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 275 personer, varav 77 i första hand. 1 antogs, alltså 275 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Masterprogram i molekylär medicin vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i AU krävdes 901 HT 2026 mot 985 HT 2025. Sökande: 275 mot 230.
Hur görs urvalet till Masterprogram i molekylär medicin vid Uppsala universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i AU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(199)
- Män28 %(76)
- 24 år eller yngre55 %152
- 25–34 år37 %103
- 35 år eller äldre7 %20
- Antagna kvinnor100 %(1)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod UU-P3865. Källa: UHR.