Naturvetenskapligt kandidatprogram, Miljövetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80232
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 136
- 16 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,4 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,41). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer och legat kvar i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 8 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | – | 1,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,76 → alla behöriga antogs | 1,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 18,70 → 17,29 (−1,41) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2021 | 17,92 → alla behöriga antogs | 1,10 → 0,40 (−0,70) |
| HT 2018 | 17,30 → alla behöriga antogs | 1,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 18,07 → 18,07 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2016 | – | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2015 | 19,80 → 18,20 (−1,60) | 1,40 → 1,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (HP 1,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 18,20 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | 17,76 |
| HT 2017 | 18,07 | 18,86 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | 16,78 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 17,29 | 20,01 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 0,80 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 136 | 18 |
| HT 2009 | 157 | 22 |
| HT 2010 | 163 | 30 |
| HT 2011 | 160 | 27 |
| HT 2012 | 151 | 24 |
| HT 2013 | 218 | 35 |
| HT 2014 | 208 | 32 |
| HT 2015 | 207 | 35 |
| HT 2016 | 190 | 24 |
| HT 2017 | 213 | 41 |
| HT 2018 | 187 | 29 |
| HT 2019 | 213 | 28 |
| HT 2020 | 167 | 30 |
| HT 2021 | 161 | 25 |
| HT 2022 | 131 | 21 |
| HT 2023 | 147 | 25 |
| HT 2024 | 162 | 25 |
| HT 2025 | 163 | 18 |
| HT 2026 | 136 | 16 |
Om programmet
Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister inom miljöskydd och miljöteknik | 46 600 kr38–65 tkr | Småökar på 5 år |
| Miljö- och hälsoskyddsinspektörer | 41 400 kr37–49 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, GeologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Naturgeografi och ekosystemvetenskapBI18,07HPAlla antogsSökande/plats7,4
- Masterprogram i miljövetenskap, Allmän inriktningBI–HP–Sökande/plats–
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/FysikBI18,85HP1,35Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80232
LU-80232 · nationell antagning
136 sökande, 16 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 12 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,4 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 10 | Alla antogs | 10 | 0 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Miljövetenskap
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Miljövetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Miljövetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 136 personer, varav 16 i första hand. 25 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor74 %(100)
- Män26 %(36)
- 24 år eller yngre88 %120
- 25–34 år9 %12
- 35 år eller äldre3 %4
- Antagna kvinnor68 %(17)
- Antagna män32 %(8)
Anmälningskod LU-80232. Källa: UHR.