Organisations- och personalutvecklare i samhället
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62220
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 680
- 122 i första hand
- Antagna
- 67
- urval 2
- Reserver
- 195
- Sökande per plats
- 10,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,8 | 17,54 | −0,26 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,75 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,16 | 16,8 | −0,36 |
| Antagna totalt | 85 | 67 | −18 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 19 terminer och legat kvar i 7 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 19 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,80 → 17,54 (−0,26) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,25 → 17,97 (−0,28) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,43 → 18,02 (−0,41) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 17,40 → 16,42 (−0,98) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,83 → 17,55 (−0,28) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2021 | 18,38 → 17,86 (−0,52) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2020 | 17,92 → 17,25 (−0,67) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2019 | 17,60 → 16,88 (−0,72) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2018 | 17,75 → 16,84 (−0,91) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2017 | 18,28 → 17,66 (−0,62) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,00 | 17,09 |
| HT 2011 | 17,50 | 17,94 |
| HT 2012 | 19,05 | 17,95 |
| HT 2013 | 18,78 | 18,88 |
| HT 2014 | 19,00 | 16,40 |
| HT 2015 | 18,46 | 17,90 |
| HT 2016 | 18,25 | 18,40 |
| HT 2017 | 17,66 | 17,69 |
| HT 2018 | 16,84 | 17,75 |
| HT 2019 | 16,88 | 16,80 |
| HT 2020 | 17,25 | 17,92 |
| HT 2021 | 17,86 | 17,40 |
| HT 2022 | 17,55 | 16,15 |
| HT 2023 | 16,42 | 16,59 |
| HT 2024 | 18,02 | 17,14 |
| HT 2025 | 17,97 | 17,36 |
| HT 2026 | 17,54 | 16,80 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,40 |
| HT 2009 | 0,90 |
| HT 2010 | 0,20 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 306 | 98 |
| HT 2009 | 372 | 100 |
| HT 2010 | 378 | 73 |
| HT 2011 | 417 | 85 |
| HT 2012 | 651 | 125 |
| HT 2013 | 593 | 95 |
| HT 2014 | 654 | 117 |
| HT 2015 | 691 | 104 |
| HT 2016 | 727 | 104 |
| HT 2017 | 801 | 105 |
| HT 2018 | 636 | 119 |
| HT 2019 | 600 | 122 |
| HT 2020 | 674 | 148 |
| HT 2021 | 717 | 132 |
| HT 2022 | 568 | 126 |
| HT 2023 | 534 | 125 |
| HT 2024 | 691 | 147 |
| HT 2025 | 711 | 130 |
| HT 2026 | 680 | 122 |
Om programmet
Det här är utbildningen för dig som vill arbeta med HR-frågor och organisationsutveckling i arbetslivet. I fokus för utbildningen står strategiskt viktiga frågor som kompetens, arbetsmiljö, mångfald i arbetslivet samt relationen mellan arbetsliv och övriga samhället. Under utbildningen får du vid flera tillfällen möjlighet att stifta bekantskap med olika arbetsplatser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Liknande program vid Högskolan i Borås
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HB-62220 · nationell antagning
680 sökande, 122 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUOP Lärosätets eget urval | 18 | 26 | 18 | 20 | 5 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,8 | 25 | 17,54 | 20 | 132 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,16 | 5 | 16,8 | 4 | 43 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 28 | 0,75 | 22 | 78 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 24 |
HB-S2220 · nationell antagning
Senare del av program, Organisations- och personalutvecklare i samhället. 4 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HSKP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Organisations- och personalutvecklare i samhället
Vad krävdes för att komma in på Organisations- och personalutvecklare i samhället vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,54, HP 0,75 och BII 16,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Organisations- och personalutvecklare i samhället vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 680 personer, varav 122 i första hand. 67 antogs, alltså 10,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Organisations- och personalutvecklare i samhället vid Högskolan i Borås?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,54 HT 2026 mot 17,97 HT 2025. Sökande: 680 mot 711.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(570)
- Män16 %(110)
- 24 år eller yngre70 %479
- 25–34 år20 %137
- 35 år eller äldre9 %64
- Antagna kvinnor88 %(59)
- Antagna män12 %(8)
Anmälningskod HB-62220. Källa: UHR.