Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0655

BIGymnasiebetyg 17,01 av max 22,5 −0,08 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,00 av max 22,5 +0,14 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
566
100 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
129
Sökande per plats
8,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,317,01−1,29
Högskoleprov (HP)0,900,80−0,10
Betyg (BII)18,7517−1,75
Antagna totalt6565Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −1,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Rättsvetarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,30 → 17,01 (−1,29)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202518,02 → 17,09 (−0,93)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202417,60 → 16,02 (−1,58)0,75 → 0,50 (−0,25)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du intresserad av juridik och rättslig problemlösning? Då ska du läsa Rättsvetarprogrammet på Linnéuniversitetet. Rättsvetarprogrammet är ett kandidatprogram (180 hp) som ger allmänna och grundläggande juridiska kunskaper samt färdigheter för arbeten inom olika områden. Programmet vänder sig till dig som är intresserad av att förstå juridiska frågeställningar och att kunna tillämpa rättsregler, men det utgör också en grund för vidare professionell utveckling inom rättsvetenskap.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Historia 1b alt. Historia 1a1 + 1a2 och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Historia nivå 1b eller Historia nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0655

LNU-G0655 · nationell antagning

566 sökande, 100 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,3 38 17,01 38 96
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,75 5 17 5 34
HP Högskoleprovet 0,90 21 0,80 21 70
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 7

Vanliga frågor om Rättsvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Rättsvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,01, HP 0,80 och BII 17. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Rättsvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 566 personer, varav 100 i första hand. 65 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Rättsvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,01 HT 2026 mot 17,09 HT 2025. Sökande: 566 mot 556.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(451)
  • Män20 %(115)
  • 24 år eller yngre77 %435
  • 25–34 år14 %80
  • 35 år eller äldre9 %51
  • Antagna kvinnor86 %(56)
  • Antagna män14 %(9)

Anmälningskod LNU-G0655. Källa: UHR.