Sjökapten
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-75000
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 467
- 138 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,53 | 12,41 | −0,12 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,42 | 15,58 | +0,16 |
| Antagna totalt | 145 | 95 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 9 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 9 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,53 → 12,41 (−0,12) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,10 → 14,95 (−0,15) | 0,85 → 0,55 (−0,30) |
| HT 2014 | 15,20 → 14,00 (−1,20) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2013 | 17,20 → 16,30 (−0,90) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2012 | 17,35 → 16,50 (−0,85) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2011 | 18,30 → 18,10 (−0,20) | 1,50 → 1,60 (+0,10) |
| HT 2010 | 19,10 → 18,30 (−0,80) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2009 | – | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2008 | – | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,30 | 18,21 |
| HT 2011 | 18,10 | 19,57 |
| HT 2012 | 16,50 | 16,41 |
| HT 2013 | 16,30 | 16,01 |
| HT 2014 | 14,00 | 13,80 |
| HT 2015 | 14,95 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,41 | 15,58 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,20 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,70 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 739 | 276 |
| HT 2009 | 1 168 | 408 |
| HT 2010 | 937 | 326 |
| HT 2011 | 844 | 259 |
| HT 2012 | 758 | 199 |
| HT 2013 | 795 | 228 |
| HT 2014 | 690 | 194 |
| HT 2015 | 551 | 159 |
| HT 2016 | 480 | 122 |
| HT 2017 | 338 | 106 |
| HT 2018 | 332 | 94 |
| HT 2019 | 310 | 101 |
| HT 2020 | 372 | 106 |
| HT 2021 | 346 | 96 |
| HT 2022 | 286 | 88 |
| HT 2023 | 252 | 72 |
| HT 2024 | 320 | 103 |
| HT 2025 | 352 | 107 |
| HT 2026 | 467 | 138 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Göteborg · Du tittar på den här | 12,41 | Alla antogs | 4,9 | 467 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | Alla antogs | Alla antogs | 3,8 | 315 |
Om programmet
Livet som sjökapten är för dig som vill upptäcka världen, utmanas och leda andra. Efter din utbildning väntar ett yrkesliv i en omväxlande miljö med många internationella kontakter. Programmet kombinerar kurser inom sjöfart, med ledarskap, miljö och juridik för att förbereda dig inför rollen som befälhavare på ett fartyg eller i land inom en myndighet eller ett rederi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Fysik 1a eller Fysik 1b1 eller Naturkunskap 2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a1 eller Naturkunskap nivå 2, Engelska nivå 2
- Examen
- Sjökaptensexamen/Sjökaptens- och styrmansexamen (180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fartygsbefäl m.fl. | 51 800 kr42–66 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fartygsbefäl vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-75000 · nationell antagning
467 sökande, 138 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,53 | 98 | 12,41 | 59 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,42 | 17 | 15,58 | 16 | 9 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 27 | Alla antogs | 18 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
CTH-75005 · nationell antagning
Sjökapten (senare del av program, EJ åk 1). 5 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SDP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Sjökapten
Vad krävdes för att komma in på Sjökapten vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,41, alla behöriga antogs i HP och BII 15,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjökapten vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 467 personer, varav 138 i första hand. 95 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjökapten mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor20 %(95)
- Män80 %(372)
- 24 år eller yngre72 %337
- 25–34 år18 %84
- 35 år eller äldre10 %46
- Antagna kvinnor11 %(10)
- Antagna män89 %(85)
Anmälningskod CTH-75000. Källa: UHR.