Skogsekonomi (kandidat)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SLU-91004
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 185
- 62 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 24
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,52 | 15,91 | −0,61 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,85 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 15,65 | 15,15 | −0,5 |
| Antagna totalt | 45 | 35 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,52 → 15,91 (−0,61) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2022 | 13,80 → 13,80 (±0) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 13,80 | 14,92 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,91 | 15,15 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 120 | 30 |
| HT 2022 | 135 | 39 |
| HT 2023 | 78 | 24 |
| HT 2024 | 111 | 39 |
| HT 2025 | 129 | 29 |
| HT 2026 | 185 | 62 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom skogsbruk | 44 300 kr34–55 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Förvaltare inom skogsbruk och lantbruk m.fl. | 56 800 kr39–81 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist och rådgivare inom skogsbruk vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Skogsvetarprogrammet (kandidat)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Skoglig råvaruförsörjning CampusBI–HP–Sökande/plats–
- Skog och landskap (kandidat)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Skoglig ekologi och hållbar skötsel - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Skog och landskap (kandidat)BI–HP–Sökande/plats8,1
- Skoglig råvaruförsörjning DistansBI–HP–Sökande/plats–
- EuroforesterBI–HP–Sökande/plats2,7
- Skoglig bioekonomi - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats1,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SLU-91004
SLU-91004 · nationell antagning
185 sökande, 62 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,52 | 25 | 15,91 | 20 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,65 | 4 | 15,15 | 3 | 10 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 15 | 0,85 | 11 | 9 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Skogsekonomi (kandidat)
Vad krävdes för att komma in på Skogsekonomi (kandidat) vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,91, HP 0,85 och BII 15,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Skogsekonomi (kandidat) vid Sveriges lantbruksuniversitet?
HT 2026 sökte 185 personer, varav 62 i första hand. 35 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(70)
- Män62 %(115)
- 24 år eller yngre77 %142
- 25–34 år18 %33
- 35 år eller äldre5 %10
- Antagna kvinnor31 %(11)
- Antagna män69 %(24)
Anmälningskod SLU-91004. Källa: UHR.